Россия Ички ишлар вазирлиги жорий йилнинг биринчи ярмида 288 минг нафар киши мамалакат фуқаролигини олганлигини маълум қилди.
“2022 йилнинг январь-июнь ойларида Россия фуқаролигини олиш тўғрисида қарор қабул қилган шахслар сони 287 503 нафарни ташкил этди”,- дейилади департамент маълумотларида.
Эътиборлиси, бир йил аввал бу рақам 64167 нафарга кўп эди. Шу билан бирга миграция реестрида рўйхатга олинган чет эллик фуқаролар сони ортди.
ИИВ департаментининг таъкидлашича, дастлабки олти ойда бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан деярли уч миллионга ошган ва саккиз миллиондан ортиқ кишини ташкил қилган.
Шу билан бирга, ички ишлар вазирлиги фуқароларга берилган ишлаш учун рухсатномалар динамикасини эълон қилди. Шундай қилиб, январдан июнга қадар яшаш учун рухсатномалар (ВНЖ) расмийлаштирилиши 30000 тага ва  ишлаш учун рухсатномалар сони 39000 га кўпайган.

МВД России озвучило данные о количестве лиц, получивщих  гражданство РФ. За шесть месяцев 288 тысяч иностранцев получили гражданство Россиии. Об этом сообщает tvzvezda.ru.
Министерство внутренних дел России озвучило данные о количестве лиц, которые получили гражданство Российской Федерации за первое полугодие текущего года. Сообщается, что их число составляет почти 288 тысяч человек.
«За январь — июнь 2022 года число лиц, в отношении которых принято решение о приобретении гражданства РФ, — 287 503», — такие цифры приводятся в сообщении департамента МВД.
Примечательно, что годом ранее это число было выше на 64 167 человек. При этом увеличилось количество зарегистрированных на миграционном учете иностранцев.
В ведомстве сообщили, что за первые шесть месяцев этот показатель вырос на почти три миллиона, чем годом ранее, и составил свыше восьми миллионов человек.
Вместе с тем в МВД озвучили и динамика оформленных разрешений на работу. Так, с января по июнь иностранцы оформили на 30 тысяч больше видов на жительство и почти на 39 тысяч больше разрешений на работу.