Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги  фуқароларни ижтимоий тармоқлардаги эълонларга алданиб қолмасликка ва огоҳ бўлишга чақиради.
Ижтимоий тармоқдаги баъзи ахборот каналларида Ўзбекистон ва Қирғизистондан фуқароларни юқори маош эвазига Россияга хусусий қўриқчилик корхонасига ишга таклиф этиш тўғрисидаги эълонлар тарқалмоқда. Лекин амалда фуқароларга мутлақо бошқа иш таклиф этилмоқда.
Мустақил журналистик суриштирувларда ушбу эълонлар орқали фуқароларни Россия ва Украина ўртасидаги зиддиятли ҳудудларга жалб қилиш асосий мақсад эканини маълум қилинмоқда.
Шу муносабат билан, юртдошларимиздан хорижда иш таклиф этилаётган норасмий эълонларга ишонмасликни сўраймиз.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 154 прим 1-моддасида чет давлатларнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик, полиция, ҳарбий адлия органлари ёки шунга ўхшаш бошқа органларига хизматга ёлланиш уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши кўзда тутилган.

Агентство по вопросам иностранной трудовой миграции призывает граждан не поддаваться рекламе в социальных сетях и быть бдительными.
Некоторые новостные каналы в социальной сети распространяют объявления о приглашении граждан Узбекистана и Кыргызстана на работу в Россию в частное охранное предприяте за высокую зарплату, но на деле они предлагают совсем другие условия.
В независимых журналистских расследованиях сообщается, что основной целью этих объявлений является привлечение граждан в зоны конфликта между Россией и Украиной.
В связи с этим просим наших соотечественников не верить неофициальным объявлениям о предложениях работы за границей.
Напомним, что по статье 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан призыв на военную службу, в органы безопасности, полиции, органы военной юстиции или иные аналогичные органы иностранных государств наказывается ограничением свободы на срок от трех до пяти лет или лишение свободы от трех до пяти лет.