Ҳукумат қарорига мувофиқ, Ўзбекистонда энди йўқолган ҳайдовчилик гувоҳномасини қайта тиклаш учун назарий ва амалий имтиҳондан ўтиш талаб этилмайди, деб хабар беради “Газета.уз”.
Эндиликда йўқотилган ҳайдовчилик гувоҳномасини қайта тиклаш учун назарий ва амалий имтиҳон топшириш тизими бекор қилинди.
Бу ҳукуматнинг 20 июлдаги «Автомототранспорт воситалари ҳайдовчиларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳамда уларни имтиҳондан ўтказиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги [393-сон] қарорида қайд этилган.
Қарор бандига қуйидаги тарзда ўзгариш киритилган:
“Йўқолган миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси (эски намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномаси ёки унинг талони)нинг дубликати транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этилган ҳайдовчилик гувоҳномалари маълумотлар базасидан текширилганидан сўнг имтиҳонларсиз берилади”.
Ҳайдовчилик гувоҳномасини қайта тиклаш учун кўрсатиладиган хизмат нархи Ягона портал орқали топширилганда — 270 минг сўм, ИИВ ЙҲХХ томонидан кўрсатилганда — 300 минг сўмни ташкил этади.

В Узбекистане отменено требование об обязательной сдаче экзамена при восстановлении утерянных водительских прав. Об этом сообщает “Газета.уз”.
Повторная сдача экзаменов при восстановлении утерянного водительского удостоверения отменена.
Это предусмотрено постановлением Кабинета министров от 20 июля “О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышению квалификаций водителей автотранспортных средств и проведение экзаменов” (ПКМ №393).
Правительство изменило этот пункт, изложив его в следующей редакции:
«Дубликат утерянного национального водительского удостоверения (водительского удостоверения старого образца или его талона) выдается без сдачи экзаменов после проверки по базе данных водительских удостоверений лиц, лишенных права управлять транспортными средствами».
Цена услуги по переоформлению водительского удостоверения составляет 270 000 сумов при подаче через Единый портал, и 300 000 сумов при подаче через УБДД МВД.