Тожикистон ва Жанубий Корея расмийлари мигрантларни Жанубий Кореянинг Санк-Петербургдаги заводларига ишга жойлаштириш хусусида келишиб олишди. Бу ҳақда “Evr Azia Daily” хабар берди.
28 июль куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида тожикистонлик мигрантларни Жанубий Кореянинг Россиядаги заводларига ишга юбориш муҳокама қилинди. Бу ҳақда анжуманда Тожикистон меҳнат, миграция ва аҳоли бандлиги вазири Ширин Омонзода гапирди.
Агентлик хабарига кўра Тожикистон департаменти вакилларининг Корея Республикаси делегацияси билан учрашуви чоғида икки давлат ўртасидаги ҳамкорлиги хусусида тўхталиб ўтилди. Шунингдек фуқароларни ташкилий тарзда Жанубий Кореянинг саноат, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда мавсумий меҳнатга жалб қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Маълум қилинишича, Корея Республикаси Бандлик ва меҳнат вазири Ан Ген Дук Тожикистон Республикасининг сўнгги йиллардаги кенг кўламли ривожланишини юқори баҳолаб, бандлик соҳасида икки томонлама муносабатларни фаоллаштириш ва уларни янги босқичга кўтаришга тайёр эканлигини таъкидлади.
Томонлар келишилган соҳаларда ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар. Улар ўртасида келишув ҳам имзоланди. Ҳамкорлар мигрантларнинг тил билмаслиги муаммосини ҳам хал қилишиб, тожикистонлик фуқароларни Россия ҳудудидаги корхоналарга ишга юборишга келишиб олишди.
Агентликнинг хабар беришича Тожикистон ва Жанубий Кореянинг ташқи миграция соҳасидаги ҳамкорлиги юзасидан барча расмий ва юридик ҳужжатлар имзоланди.

Власти Таджикистана и Южной Кореи договорились о трудоустройстве мигрантов на южнокорейских заводах в Санкт-Петербурге. Об этом сообщает Evr Azia Daily”.
28 июля на пресс-конференции министр труда, миграции и занятости населения Таджикистана Ширин Амонзода рассказала о трудоустройстве таджикских мигрантов на южнокорейских предприятиях в России.
Как передает агентство, договоренность была достигнута в ходе встречи представителей таджикского ведомства с делегацией Республики Корея, где обсуждалось текущее состояние сотрудничества между двумя странами. Также были обсуждены вопросы дальнейшего взаимодействия по организованной мобилизации граждан Республики Таджикистан для осуществления сезонной трудовой деятельности в промышленности, сельском хозяйстве и других сферах Южной Кореи.
Сообщается, что министр занятости населения и труда Республики Корея Ан Ген Дук высоко оценил комплексное развитие Республики Таджикистан за последние годы и подчеркнул готовность активизировать двусторонние отношения в сфере занятости и вывести их на новый уровень. Стороны договорились о расширении сотрудничества в соответствующих сферах. Между сторонами также было подписано соглашение.
Сторонам удалось решить и проблему языкового барьера — корейская сторона согласилась отправить таджикских граждан на предприятия и в компании, находящиеся на территории России. Все формальные и юридические основания для сотрудничества между Таджикистаном и Южной Кореей в сфере трудовой миграции созданы, сообщает агентство.