Жабрланувчилар дипломатлар томонидан озод этилиб, ватанига қайтарилдилар.
Ўзбекистоннинг 10 нафар фуқароси Қозоғистонда меҳнат қуллигига тушиб қолган. Ўзбекистонлик дипломатлар уларнинг ватанига қайтишига ёрдам бердилар, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги.
Маълум қилинишича, Ўзбекистоннинг Олмаотадаги Бош консуллигига Ўзбекистоннинг уч нафар фуқароси меҳнат қуллигига тушиб қолган 10 нафар ватандошларига ёрдам бериш мақсадида мурожаат қилган. Мурожаатчиларнинг айтишича, бир гуруҳ маҳаллий аҳоли уларни зўравонлик билан қўрқитишиб, шахсий уйида сақлашган, муҳожирларнинг шахсий буюмлари ва уяли телефонларини олиб қўйишган.
Бош консуллик ходимлари Олмаота шаҳар ҳуқуқ-тартибот идоралари вакиллари билан биргаликда воқеа жойига бориб ҳолатни ўрганишган ва шундан сўнг фуқаролар Бўстондиқ туман ИИБга олиб кетилган.
Жиноятчиларга нисбатан Қозоғистон Жиноят кодексининг 389-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов тадбирлари ўтказилиб, Ўзбекистон фуқароларига уларнинг паспортлари ва шахсий буюмлари қайтарилган ва 1 август куни Олмаота-Тошкент йўналишидаги автовокзалга кузатиб қўйишган. Улар аллақачон Ўзбекистон ҳудудига соғ-саломат етиб келишган.

Пострадавшие были освобождены дипломатами и возвращены на родину.
Десять граждан Узбекистана попали в трудовое рабство в Казахстане. Агентство «Дунё» сообщает, что узбекские дипломаты помогли им вернуться на родину.
Сообщается, что трое граждан Узбекистана обратились в Генеральное консульство Узбекистана в Алматы с просьбой оказать помощь 10 соотечественникам, попавшим в трудовое рабство. По словам заявителей, группа местных жителей угрожала им расправой и удерживала их в частном доме, отбирала у мигрантов личные вещи и мобильные телефоны.
Сотрудники Генерального консульства совместно с работниками правоохранительных органов города Алматы выехали на место происшествия и ознакомились с ситуацией. После этого граждан доставили в Бостандыкский РОВД.
В отношении преступников возбуждено уголовное дело по статье 389 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
После следственных мероприятий, 1 августа гражданам Узбекистана вернули паспорта и личные вещи, проводили до автобуса по маршруту Алматы — Ташкент. Они благополучно прибыли в Узбекистан.