Мазкур сайтларда яшаш жойи бўйича сохта прописка қилиш ва қалбаки ҳужжатларни сотиш тўғрисида эълонлар жойлаштирилган. Бу ҳақда ТАСС хабар беради.
Ханти-Мансийск автоном округи судлари прокуратура талабига биноан миграция қонунчилигини бузиш билан боғлиқ хизматлар кўрсатиш тўғрисидаги эълонлар жойлаштираётган бир неча ўнлаб сайтларни блоклашни буюрди. Бу ҳақда ҳудудий прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
“Текширувлар натижаларига кўра, прокурорлар томонидан тақиқланган маълумотларга эга 58 та интернет-ресурс аниқланди, улардан 40 таси миграция соҳасида ноқонуний хизматлар кўрсатиш тўғрисидаги эълонлар (яшаш ва бўлиб туриш жойи бўйича сохта рўйхатга олиш) берилган. 18 та ресурсда – сохта хужжатларни сотиш тўғрисидаги маълумотлар жойлаштирилган (Россия Федерацияси фуқароларининг паспортлари, рус тили, Россия тарихи ва РФ қонунчилиги асослари бўйича тестдан ўтганлик сертификатларини, тиббий маълумотларни сотиш)”, дейилади матбуот хабарида.
Матбуот хизмати маълумотларига кўра, тақиқланган контентларнинг аксарияти бепул эълонлар интернет-сервисларида жойлаштирилган.
Тақиқланган контентга киришни чеклаш учун прокурорлар судларга даъво аризалари билан мурожаат қилдилар. Улар  Россия Федерацияси Бош прокуратурасига
ижтимоий аҳамиятга эга бўлмаган маълумотларни тарқатувчи ахборот ресурсларига киришни чеклаш учун асослар мавжудлиги тўғрисида бир нечта хулосаларни юборишди. Мазкур хулосалар сохта паспортлар, маълумотномалар ва тиббий маълумотномаларни қалбакилаштиришга тегишли далилларга асосланган.

На них размещались объявления о фиктивной регистрации по месту жительства и пребывания и продаже поддельных документов, сообщает ТАСС.
Суды в Ханты-Мансийском автономном округе по требованию прокуратуры обязали заблокировать несколько десятков сайтов с объявлениями об оказании услуг, связанных с нарушением законодательства о миграции. Об этом сообщили в пресс-службе региональной прокуратуры.
“По результатам проверок прокурорами установлено 58 интернет-ресурсов с запрещенной информацией, из которых 40 ресурсов – с объявлениями об оказании незаконных услуг в сфере миграции (фиктивной регистрации по месту жительства и пребывания), 18 ресурсов – с информацией о продаже поддельных документов (паспортов граждан РФ, сертификатов о прохождении тестирования на знания русского языка, истории России и основ законодательства РФ, медицинских справок)”, – сказано в сообщении.
По данным пресс-службы, большинство выявленного запрещенного контента было размещено на интернет-сервисах для бесплатных объявлений.
Для ограничения доступа к запрещенному контенту прокурорами в суды направлено исковые заявления, также в Генпрокуратуру РФ направлено несколько заключений о наличии оснований для принятия мер по ограничению доступа к информационным ресурсам, распространяющим недостоверную общественно значимую информацию о продаже поддельных паспортов, сертификатов, медицинских справок.