❗️ Алишер Қодиров Россияда Украинага қарши ҳарбий ҳаракатларга ёлланаётган ўзбекистонликларни фуқароликдан маҳрум қилишни таклиф қилди.
“Бундай шахсларни ёлланиш расмийлаштирилган кунидан эътиборан фуқаролигини бекор қилиш ва Ўзбекистонга киришини умрбод тақиқлаш керак. Қонунга тегишли ўзгартириш киритиш масаласида маслаҳатлашувларни бошладик”, дейди депутат ўз ижтимoий тармоқдаги саҳифаларида.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 154 моддасига кўра, низолашаётган давлатнинг фуқароси ёки ҳарбий хизматчиси ҳисобланмаган ёки ҳеч қандай давлат томонидан қуролли кучлар таркибида расмий топшириқни бажариш ваколати берилмаган шахснинг моддий манфаатдорлик ёки бошқа бирон шахсий манфаатни кўзлаб, ўзга давлат ҳудудида ёки унинг тарафини олиб ҳарбий ҳаракатларда қатнашиши беш йилдан ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Унинг фикрича, ушбу чора бошқа давлатнинг ҳарбий ёки хавфсизлик хизматларига ёлланган шахслар учун ниҳоятда енгил.
Аввалроқ, Россиянинг Перм шаҳридаги ўзбек диаспораси раҳбари ўзбекистонлик муҳожирларни Украинадаги ҳарбий ҳаракатларга жалб қилаётгани ҳақида хабар бергандик.

Алишер Кадыров предложил лишать гражданства узбекистанцев, завербованных для военных действий против Украины в России.
«Такие лица должны быть лишены гражданства, им нужно пожизненно запретить въезд на территорию Узбекистана со дня оформления вербовки. Мы начали консультации по вопросу внесения соответствующих изменений в закон», — сообщил депутат на своих страницах в социальных сетях.
Согласно статье 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, “Наемничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооруженном конфликте или военных действиях лица, не являющегося гражданином или военнослужащим страны, находящейся в конфликте, или постоянно не проживающего на территории, контролируемой стороной, находящейся в конфликте, либо не уполномоченного никаким государством для выполнения официальных обязанностей в составе вооруженных сил, с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод, наказывается лишением свободы от пяти до десяти лет”.
По его мнению, эта мера крайне щадящая для лиц, завербованных в вооруженные силы или службы безопасности другой страны.
Ранее мы сообщали, что лидер узбекской диаспоры в российском городе Пермь вербует узбекских иммигрантов для участия в боевых действиях на Украине