Абхазияга келиб, меҳнат қилаётган мигрантларнинг аксарияти Марказий Осиёдан. Улар орасида сон жиҳатидан Ўзбекистондан келганлар пешқадамлик қилишяпти. Бу ҳақда sputnik хабар беради.
“Абхазияга иш излаб келаётган мигрантлар оқими сезиларли даражада ортиб бормоқда”,-дейди Абхазия Давлат миграция хизмати раҳбари ўринбосари Эдуард Гамисония Sputnik радиосига берган интервьюсида.
“Агар 2020 ва 2021 йилларда пандемия туфайли ишлаш учун келувчилар сони камайган бўлса, ҳозирда 4200 га яқин меҳнат мигрантлари Абхазияга келишган ва ишлаш учун ҳужжатларини расмийлаштиришган.
Бу ерга келган меҳнат мигрантларининг асосий қисми Марказий Осиёдан, катта қисми эса Ўзбекистондан. Арманистондан ҳам кўпчилик фуқаролар келишган. Шимолий Корея, Украина, Россия, Туркиядан ҳам шу ерда ишлаш ниятида келганлар бор”,- деб таъкидлайди Эдуард Гамисония.
Шунингдек у ўтган йилга нисбатан меҳнат мигрантлари томонидан мамлакат бюджетини тўлдириш бўйича статистик маълумотларни ҳам келтирди.
“Агар статистик маълумотларга тўхталсак, 2021 йилнинг етти ойи давомида бюджетга 19 миллион рубль тушган. Жорий йилнинг етти ойида эса 38 миллион рубль, яъни ўтган йилга нисбатан икки баробар кўп маблағ тушган”, – деди у.
Давлат миграция хизмати раҳбари ўринбосарининг айтишича, меҳнат мигрантларини Абхазиядаги яхши меҳнат шароитлари ўзига жалб этади. “Ҳар бир чет эл фуқароси ҳужжатларни расмийлаштириб, хотиржам ишлашлари ва ҳеч қандай муаммолардан ташвишланмасликлари мумкин. Улардан фақатгина қонуний равишда ишлашлари, солиқларни тўлашлари, ҳужжатларни расмийлаштиришлари талаб қилинади. Биз мунтазам равишда чет эллик фуқаролар ўртасида рейдлар ўтказамиз ва қонунбузарларни аниқлаймиз. Ашаддий қонунбузарларга нисбатан чоралар кўриш учун материаллар судга топширилади. Бундай вазиятлардан сўнг кўпчилик тегишли идораларга келиб виза олишади, ишлаш учун рухсатномани расмийлаштиришади”,- деб таъкидлайди у.
Одатда Абхазияга келган мигрантларнинг аксарияти ишчи ва қурувчи бўлиб ишлашади.
“Иш берувчи чет эллик фуқароларни маълум бир бўш иш ўрнига қабул қилаётганда, биз улардан Меҳнат ва ижтимоий ҳимоя вазирлигидан Абхазия фуқаролари ўртасида мазкур вазифаларда ишлашга талабгорлар бор-йўқлиги ҳақида маълумотнома тақдим қилишларини сўраймиз.
99% ҳолатда бундай соҳаларда ишлаш истагини билдирувчилар бўлмайди.
Турли тармоқлардаги ишчи ва қурувчи вазифаларида асосан чет элликлар меҳнат қилишади.
Абхазияда юқори малакали мутахассилар, жумладан шифокорлар ва бошқа касб эгалари ҳам бор. Лекин улар жуда камчиликни ташкил этишади.

Основная масса трудовых мигрантов приезжает в Абхазию из Средней Азии, преимущественно из Узбекистана, сообщает Sputnik.
Поток мигрантов, приезжающих в Абхазию с целью поиска работы, увеличивается, рассказал в интервью радио Sputnik заместитель начальника Государственной миграционной службы Абхазии Эдуард Гамисония.
“Тенденция такая, что увеличивается поток мигрантов, приезжающих в Абхазию с целью осуществления трудовой деятельности. Если в 2020 и 2021 годах в связи с пандемией их было намного меньше, то сейчас уже около 4200 человек заехало и легализовалось за первую половину этого года”, – отметил он.
Основная масса трудовых мигрантов приезжает в Абхазию из Средней Азии, преимущественно из Узбекистана. Также большое количество людей приезжает из Армении, есть мигранты из Северной Кореи, Украины, России, Турции, проинформировал Гамисония.
Он также привел статистику пополнения бюджета страны трудовыми мигрантами в сравнении с прошлым годом.
“Если говорить о статистике, то за семь месяцев 2021 года было внесено в бюджет 19 миллионов рублей. А за семь месяцев этого года – уже 38 миллионов, то есть, практически в два раза больше”, – отметил он.
Заместитель начальника Государственной миграционной службы также добавил, что трудовых мигрантов в Абхазии привлекают хорошие условия работы.
“Каждый иностранный гражданин, получив документы, знает, что он будет здесь спокойно работать и у него не будет никаких проблем. Единственное, что ему нужно сделать, – легализоваться, платить налоги, оформлять документы. Мы проводим ежедневные рейды, ночные, дневные – выявляем иностранных граждан. Если есть злостные нарушители, то мы составляем административный материал, направляем дела в суд, после чего они приходят к нам и легализуются, получают визу и разрешение на работу”, – подчеркнул он.
По словам Гамисония, большинство мигрантов приезжающих в Абхазию, трудятся в качестве разнорабочих и строителей.
“Когда работодатель оформляет иностранных граждан, мы требуем в перечне документов справку из Министерства труда и соцобеспечения и из фонда занятости –претендуют ли на такие-то места граждане Абхазии или нет. В 99% случаев никто не претендует, потому что в основном иностранные граждане устраиваются разнорабочими, строителями и так далее”, – подчеркнул он.
При этом Эдуард Гамисония добавил, что среди мигрантов есть высококвалифицированные специалисты, которые занимаются, к примеру, врачебной деятельностью. Но таких людей единицы.