Москвада суд метрода полициячиларга ҳужум қилган Тожикистон фуқароларига ҳукм чиқарди, деб хабар беради Лента.ру.
Москванинг Симоновский суди Тожикистоннинг икки фуқароси Умар Расулжонзода ва Саидкарим Ҳамроевга Москва метросида полициячиларга ҳужум қилганликда айблаб, ҳукм чиқарди. Бу ҳақда суд матбуот хизмати “Лента.ру”га маълум қилишди.
Айбланувчилар қонун ҳимоячиларига нисбатан зўравонлик қўллашда айбдор деб топилдилар. Расулжонзода 3,5 йилга, Ҳамроев эса 2,5 йилга колонияга жўнатилди.
2022 йил 17 февраль куни кечқурун Тульская метро бекатида 18 ва 21 ёшли йигитлар полицияга фаол қаршилик кўрсатишган. Муштлашув метрополитен камераларига ёзиб олинган.
Мазкур видео кадрларида хавфсизлик ҳимоячилари қоидабузарларни ҳибсга олишга ҳаракат қилишаётгани, қаршилик кўрсатувчилардан бири эса қочишга муваффақ бўлганлиги акс этган.
Полиция билан жанжаллашувга метрода тўхтатилган эркакнинг шахсини аниқлаш учун полиция хонасига боришга қаршилик қилиши сабаб бўлди. У ҳуқуқ-тартибот органи ходимларини туртиб, қўл силкита бошлаган. Эркакнинг дўсти уларга орқадан ҳужум қилиб, полицияни тепган. Йигитлар ноқонуний ҳаракатлари учун жазо олишди.
Шу ўринда бошқа мамлакатда бўлиб турган меҳмонлар ва мигрантларга эслатиб ўтамиз: Ҳар доим ўзингиз вақтинча бўлиб турган мамлакат қонун-қоидаларига риоя қилинг ва қонунни муҳофаза қилиш органлари вакилларига қаршилик кўрсатманг!

В Москве суд вынес приговор гражданам Таджикистана за нападение на полицейских в метро, сообщает Лента.ру.
Симоновский суд Москвы вынес приговор двум гражданам Таджикистана Умару Расулжонзоде и Саидакраму Хамроеву за нападение на сотрудников полиции в московском метрополитене. Об этом «Ленте.ру» сообщили в пресс-службе суда.
Подсудимые признаны виновными в применении насилия в отношении представителей власти. Расулжонзоде отправили в колонию общего режима на 3,5 года, Хамроева — на 2,5 года.
Молодые люди в возрасте 18 и 21 года вечером 17 февраля 2022-го на станции метро «Тульская» оказали активное сопротивление полицейским. Драка попала на видео, запись предоставили «Ленте.ру» в прокуратуре Москвы.
На кадрах силовики пытаются задержать нарушителей. Один из них сумел скрыться.
Поводом для потасовки стал отказ мужчины пройти в комнату полиции для установления его личности. Он начал толкаться и замахиваться руками на правоохранителей. Его приятель сзади напал на них и ударил ногой силовика.
Хотим напомнить гостьям и мигрантам, пребывающим в другой стране: всегда соблюдайте законы страны, в которой временно находитесь, и не сопротивляйтесь представителям правоохранительных органов!