Россия Ички ишлар вазирлиги 2022 йилнинг биринчи ярим йиллигида 5 йил ичида хорижликларга энг кам тақиқ қўйган йил бўлди. Бу ҳақда migranto.ru хабар беради.
Россия Ички ишлар вазирлиги 2022 йилнинг биринчи ярмида 80 минг нафардан кўп хорижий фуқароларнинг мамлакатга киришини тақиқлади. Миграция сиёсати департаменти ТАССга тақдим этган январь-июнь ойларидаги статистик маълумотларга кўра, бу сўнгги беш йил ичидаги энг паст кўрсаткичдир.
“2022 йилнинг январь – июнь ойларида чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Россияга киришига рухсат бермаслик тўғрисида зарур идораларга 80 273 та ариза юборилди”, – дейилади материалда. Шу билан бирга, ўтган йилнинг шу даврида 98 минг нафардан ортиқ мухожирга мамлакатга кириш тақиқланган.
Ички ишлар вазирлиги материалларига кўра 2022 йилнинг биринчи олти ойида Россияга кириши тақиқланган хорижий фуқаролар сони сўнгги беш йилликдаги энг кам кўрсаткични ташкил этди. 2020 йилнинг биринчи ярмида Ички ишлар вазирлиги 111 минг нафар, 2019 йилнинг олти ойида – 135 минг, 2018 йилда – 145 минг нафардан ортиқ хорижий фуқароларнинг мамлакатга кириши тақиқланган.
Ички ишлар вазирлиги хорижликларнинг Россия ҳудудига киришларини тақиқлашнинг асосий сабаблари мамлакатда вақтинча бўлиш шартларининг бузилиши ва ноқонуний меҳнат фаолияти эканлигини маълум қилган. Кўпгина ҳолларда Россия ҳудудига хорижликлар қўшни мамлакатлардан визасиз кириб келиши назарда тутилмоқда.

Основными причинами запрета на въезд являются нарушение сроков временного пребывания и незаконная трудовая деятельность, пишет migranto.ru.
МВД России за первое полугодие 2022 года запретило въезд в страну более 80 тыс. иностранных граждан. Как следует из материалов статистики ведомства по миграционной политике за январь —июнь, с которыми ознакомился ТАСС, этот показатель является наименьшим за последние пять лет.
«За январь — июнь 2022 года направлено представлений о неразрешении иностранным гражданам и лицам без гражданства въезда в РФ – 80 273», — сказано в материалах. При этом за аналогичный период прошлого года въезд запрещен более 98 тыс. мигрантам.
Как следует из материалов МВД, количество иностранных граждан, которым запрещен въезд в России за первые шесть месяцев, в 2022 году является наименьшем за последние пять лет. Так, за первое полугодие 2020 года МВД запретило въезд почти 111 тыс. иностранных граждан, 2019 года – более 135 тыс., 2018 года — свыше 145 тыс.
В МВД ранее сообщали, что основными причинами запрета на въезд иностранцам на территорию России являются нарушение сроков временного пребывания и незаконная трудовая деятельность. В большинстве случаев речь идет о приезжих в РФ из ближнего зарубежья в безвизовом порядке.