Тошкент аэропортининг маҳаллий ва халқаро авиақатнов терминаллари ўртасида бепул автобус қатнови тест режимида йўлга қўйилди. UzPort стикерли автобус ҳар куни соат 05:00дан 23:30 гача хизмат кўрсатади, деб хабар беради Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Бу ҳақда хабар берган Uzbekistan Airports матбуот хизмати айни масалада йўловчилардан кўплаб мурожаатлар тушганини қайд этган.
“Йўловчилар айрим ҳолларда терминалларни адаштириб нотўғри терминалга келишади. Шаҳардаги терминаллар орасидаги масофа тахминан 4 км. Тезкор усул – таксидан фойдаланиш, аммо такси нархи ҳар доим ҳам барча тоифадаги фуқаролар учун мақбул эмас”, – дейилади хабарда.
Маълум қилинишича, терминаллараро автобус ҳар соатда, жадвалга мувофиқ ҳаракатланади.
Автобус халқаро авиақатновлар терминалида жўнаб кетиш зали ёнидаги тўхташ жойида, автобуслар учун ажратилган йўлак бўйлаб ҳаракатланади. Маҳаллий терминалда эса кириш эшиги ёнигача боради.

Между терминалами внутренних и международных авиалиний ташкентского аэропорта запущен автобус в тестовом режиме.
Низкопольный автобус с наклейкой UzPort будет курсировать ежедневно с 05.00 до 23.30, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
“Мы получали много обращений от пассажиров с просьбой как-то связать терминалы между собой. Бывает, что люди ошибаются и приезжают не в тот терминал. Расстояние между терминалами по городу порядка 4 км. Из быстрого транспорта только такси, цены на которое не всегда приемлемы для всех категорий граждан. Учитывая данную ситуацию, компания Uzbekistan Airports приняла решение запустить в тестовом режиме шаттл-бас”, – пояснили в пресс-службе управляющей компании.
Из международного терминала автобус отправляется каждое начало часа (5.00, 6.00 и так далее), из терминала местных линий – каждые 30 минут часа (5.30, 6.30 и так далее).
Межтерминальный транспорт будет курсировать по графику каждые полчаса. В терминале международных авиалиний автобус будет заезжать на выделенную для автобусов линию на стоянке возле зала вылета, в местном – подъезжать к входу в терминал.