Маҳаллий дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқувчилар уюшмаси раиси Наталья Касперская Россиядаги барча смартфонларни ўчириб қўйиш хавфи мавжудлигини маълум қилди.
Наталья Касперская Россияга нисбатан қўлланилаётган санкциялар пакетлари орасида шундай сценарийни ҳам эътибордан четда қолдирмади, деб хабар беради rg.ru.
“Бизда нафақат айфонлар, балки андроидда ишлайдиган барча смартфонлар ўчирилиши мумкинлигини тахмин қиляпмиз. Биз ҳозир тилга олаётган хавф кибер таҳдид сифатида баҳоланиши керак”, – деб таъкидлади у “Звезда” телеканалига берган интервьюсида.
Касперская смартфонларга муқобил вариант сифатида ноутбук, тугмали телефон ёки ўта мураккаб вазиятларда почтадан фойдаланишни таклиф қилди.
Унинг сўзларига кўра, Россия федерациясида мобиль алоқалар тузилмасини бутунлай йўқ қилиш мумкин бўлмайди.

Председатель ассоциации разработчиков отечественных программных продуктов Наталья Касперская сообщила о рисках отключения всех смартфонов на территории РФ.
Наталья Касперская не исключила такого варианта развития событий в рамках одного из следующих пакетов санкций, сообщает rg.ru.
“Нам могут отключить не только айфоны, нам могут отключить все, что работает на Android. Все смартфоны на территории Российской Федерации гипотетически могут быть выключены. Это одна из тех угроз, о которых мы говорим. Это как раз кибервойна”, – цитирует Касперскую телеканал “Звезда”.
Вероятность развития подобного сценария Касперская оценивает как гипотетическую. Она убеждена, что ее необходимо оценивать как киберугрозу.
В качестве альтернативы смартфонам Касперская предложила использовать ноутбук, кнопочный телефон или в крайнем случае обычную почту. Таким образом, по ее словам, полностью разрушить инфраструктуру в РФ будет невозможно.