Ўзбекистонда сайёҳлик кешбэкини ҳисоблаш – саёҳат харажатларининг бир қисмини қайтариш учун электрон платформа яратилди, деб хабар беради fergana.media.
Саёҳатдан кешбэк олиш учун сизга қуйидагилар керак бўлади.
•  Soliq.uz мобил иловасини юклаб олинг;
• мобил иловадан фойдаланиш учун FaceID тизимида шахсингизни тасдиқланг;
• саёҳат маршрути ва унинг бошланиш санасини танланг;
• кешбэк олиш учун фискал чекларни сканерлаш орқали иловага ҳаво, поезд ёки автобус чипталарига оид маълумотларни киритинг;
• сафардан сўнг “саёҳатни тугатиш” тугмасини босинг ва тўпланган нақд пулни маҳаллий банкдаги шахсий пластик картангизга ўтказинг.
Ҳар бир сайёҳга саёҳат харажатлари қуйидаги миқдорда қайтарилади:
• Самолётда саёҳат қилишда икки томонга чипта суммасининг 15 фоизи, лекин 150 минг сўмдан кўп бўлмаган миқдорда;
• Темир йўл ёки автобусда саёҳат қилишда икки томонлик чипта суммасининг 15 фоизи, лекин 80 минг сўмдан кўп бўлмаган миқдорда;
• Турар жой биноларида тунаш нархининг 15 фоизи, лекин 80 минг сўмдан кўп бўлмаган миқдорда;
• Театр, музей, цирк ва саъат галереяларига ҳар бир ташриф суммасининг 50 фоизи, лекин 20 минг сўмдан ошмаслиги керак.
Аввалроқ fergana.media туризм соҳасида кешбэк дастурини молиялаштириш учун  Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармасига жорий йилда бюджетдан ташқари фонддан 30 миллиард сўм (2,6 миллион доллардан ортиқ) маблағ ажратилишини хабар қилган эди.

Электронная платформа заработает с 1 сентября, сообщает пресс-служба Министерства туризма и культурного наследия Узбекистана.
В Узбекистане создана электронная платформа для начисления туристического кешбэка — возврата части расходов за путешествия по стране. Об этом пишет fergana.media.
Чтобы получить туристический кешбэк, нужно:
? скачать мобильное приложение Soliq.uz;
? подтвердить свою личность в системе через FaceID для использования мобильного приложения;
? выбрать маршрут путешествия и дату начала поездки;
? ввести данные авиа-, железнодорожных или автобусных билетов в приложение, сканируя фискальные чеки, чтобы получить кешбэк;
? после поездки нажать кнопку «завершить поездку» и перевести накопленную сумму кешбэка на персональную пластиковую карту местного банка.
Расходы за путешествия возвращаются каждому туристу в следующих размерах:
▶️ 15% от суммы авиабилета в обе стороны при путешествии авиасообщением, но не более 150 тысяч сумов;
▶️ 15% от суммы билета в обе стороны при путешествии железнодорожным транспортом или на автобусе, но не более 80 тысяч сумов;
▶️ 15% от суммы расходов при ночевке в средствах размещения, но не более 80 тысяч сумов;
▶️ 50% от суммы каждого посещения театров, музеев, цирков и художественных галерей, но не более 20 тысяч сумов.
Ранее сообщалось, что на финансирование программы туристического кешбэка внебюджетный Фонд по поддержке туризма получит в текущем году 30 млрд сумов (свыше $2,6 млн).