Шу йил январь-июнь ойларида ишчиларни ташкилий тарзда ёллаш доирасида 4 минг нафарга яқин ўзбекистонлик Россияга ишлаш учун юборилган, деб хабар беради sputniknews.ru.  2022 йил охиригача Ўзбекистон фуқароларини Россияда ишлаш учун ташкилий тарзда ёллаш кўпайиши мумкин.
Жорий йилда 2021 йилга нисбатан ўсишлар пандемия муносабати билан Россия чегараларида жорий этилган чекловларнинг бекор қилиниши билан боғлиқ бўлди. Бу ҳақда “РИА Новости”га Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Эркин Мухитдинов маълум қилди.
Ташқи миграция масалалари агентлиги биринчи ярим йилликда фуқароларни ташкилий тарзда ишга ёллаш доирасида 4 минг нафарга яқин Ўзбекистон фуқаролари Россияга ишлаш учун кетганларини, бу 2020-2021 йилларга нисбатан 5,7 баравар кам эканлигини хабар берганди.
“Учинчи ва тўртинчи чорак охиригача кўрсаткичлар ўсади, деган умиддамиз. Ўтган муддатда  ташкилий тарзда ишчиларни ёллаш кўрсаткичи пандемия чекловлари туфайли камайганди. Энди эса чегаралар очиқ. Демак келгусида ўсиш кузатилиши мумкин”, – деди Мухитдинов статистик маълумотларни шарҳлар экан.
Вазирнинг биринчи ўринбосари ўтган йили Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги миграция оқими икки давлатнинг коронавирусга қарши кураш бўйича махсус комиссияси қонуни билан тартибга солинганлигини ва чекловлар жорий қилинганлигини тушунтирди.
“Бу йил чегаралар очилди. Шу боис Россияда ўзлари мустақил юрган фуқаролар эндиликда яна ташкилий тарзда ишга ёлланаётганлар сафига қайтдилар”,-дейди Мухитдинов.
Ўзбекистон томони фуқароларни уюшган тарзда ишга қабул қилишни ташкиллаштириш ва Россия иш берувчилари билан ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳаракат қилаётганини таъкидлади. Хусусан вазирлик томонидан ташкилий тарзда ишга қабул қилиш ва хорижда иш ўринларини топиш бўйича 11 турдаги хизмат кўрсатилади.
Эслатиб ўтамиз, 2017 йилнинг 5 апрелида Ўзбекистон фуқароларини Россия Федерацияси ҳудудида вақтинчалик меҳнат фаолиятини юритиши учун ташкилий тарзда ишга жалб этиш тўғрисида шартнома имзоланган эди.
Август ойи ўрталарида Бандлик вазирлиги 2 миллиондан ортиқ фуқаролар ишлаш ниятида Ўзбекистонни тарк этганлигини маълум қилганди. Ишга кетганларнинг деярли 60 фоизи Россия ҳудудида меҳнат қилишади.

Ранее агентство по внешней миграции при минзанятости сообщало, что около 4 тыс. граждан Узбекистана отправились в январе-июне на работу в Россию в рамках организованного набора. Об этом сообщает sputniknews.ru.
Организованный набор граждан Узбекистана на работу в Россию до конца 2022 года может вырасти, снижение цифр по отношению к 2021 году было связано со снятием антиковидных ограничений на границах, заявил РИА Новости первый замминистра занятости и трудовых отношений республики Эркин Мухитдинов.
Ранее агентство по внешней миграции при минзанятости сообщало, что около 4 тыс. граждан Узбекистана отправились в январе-июне на работу в Россию в рамках организованного набора, это в 5,7 раза меньше аналогичного показателя 2021 года.
“Мы надеемся, что к концу третьего-четвертого квартала показатели вырастут. Это было связано не со снижением организованного потока, а с тем, что были открыты границы”, – сказал Мухитдинов, комментируя обнародованную статистику.
Первый замминистра пояснил, что в прошлом году миграционный поток между Узбекистаном и РФ регулировался решением спецкомиссий двух стран по борьбе с коронавирусом.
“В этом году границы открылись. Поэтому большинство людей, которые ездили раньше самостоятельно, у нас вернулись к старой модели. Поэтому сокращение статистики произошло”, – сказал Мухитдинов.
Он отметил, что узбекская сторона активно развивает оргнабор и усиливает контакты с работодателями из РФ. В частности, министерство оказывает 11 услуг по проведению оргнабора и помощи в поисках работы за рубежом, добавил Мухитдинов.
Соглашение об организованном наборе и привлечении граждан Узбекистана для временной работы на территории РФ было подписано 5 апреля 2017 года.
В середине августа минзанятости сообщало, что на заработки за пределы республики выехали более 2 миллионов человек. По оценке экспертов, около 60% из этого числа работают в РФ.