Энди Тожикистонга келувчилар аэропорт, вокзал ва бошқа чегара пунктларида ПЗР тести натижалари ёки COVID-19 га қарши эмланганлик сертификатини тақдим этишлари керак.
Тожикистон чегарада коронавирус чекловларини қайта жорий қилди. Бу маълумотни Тожикистон фуқаро авиацияси агентлиги маълум қилди, деб ёзади Sputnik Таджикистан.
Агентликнинг таъкидлашича, бундай чора-тадбирлар бошқа мамлакатлардаги коронавирус билан касалланиш ҳолатлари ортиб бораётганлиги муносабати билан жорий этилган. Шундай чекловлар қўшни мамлакатларда ҳам жорий этилмоқда.
Июль ойи бошларидан чегарада мамлакатга кириб келаётганларнинг ҳароратини ўлчаш жорий этилган. Ҳарорти кўтарилганлар учун ПЗР-тести ўтказилади.
Тожикистон Соғлиқни сақлаш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигининг расмий маълумотларига кўра 2022 йилнинг февраль ойидан буён мамлакатда бирорта ҳам COVID-19 билан касалланиш ҳолати қайд этилмаган. Бунга маҳаллий аҳолининг 90 фоизи вирусга қарши эмланганлиги ҳам таъсир кўрсатди.

Теперь при прилете в Таджикистан необходимо предъявить результаты ПЦР-теста или сертификат о вакцинации против COVID-19.
Таджикистан вернул коронавирусные ограничения на границе. Указанную информацию подтвердили в Агентстве гражданской авиации республики, пишет Sputnik Таджикистан.
В агентства подчеркнули, что подобные меры ввели в связи с повышением заболеваемости коронавирусом в других странах. Ограничения носят временный характер.
Аналогичные меры ввели и власти других стран. Граждан Таджикистана попросили внимательно изучать требования при въезде в какую-либо страну.
В начале июля на границе республики всем прибывшим начали измерять температуру. Тех, у кого она повышена, просят сделать ПЦР-тест.
По официальным данным Министерства здравоохранения и социальной защиты Таджикистана, в стране не зафиксировано ни одного заболевшего COVID-19 с февраля 2022 года. При этом около 90% местных жителей прошли вакцинацию от инфекции.