Москва шаҳар навбатчи хизматларининг электрон манзилларига савдо марказлари “миналаштирилган”и ҳақида аноним хабар келиб тушган ва бу биринчи марта эмас.
Москва ҳукумати барча савдо марказлари “миналаштирилганлиги” ҳақида аноним хабарлар олди. Бу ҳақда “РБК.ру” портали хабар бермоқда. Ҳозир Москвадаги барча савдо марказларида ушбу хабар бўйича текширувлар ўтказилмоқда.
“Москва шаҳар навбатчи хизматларининг электрон манзилларига Украинадан Москва савдо марказлари “миналаштирилганлиги” ҳақидаги хабарлар келиб тушди”. Портал бу ҳақда ИВВ пойтахт бошқармасига яқин манбадан маълумот олди.
Маълумотларга кўра, бу биринчи аноним хабар эмас. Июль ойининг охиридан бери миналаштириш ҳақида бир неча маротаба аноним хабарлар юборилган ва уларга кўра Москвадаги турли объектларда эвакуация ишлари олиб борилган. 29 июлда номаълум шахслар Останкино телеминораси “миналаштирилганлиги” ҳақида хабар беришган. Оқибатда 70 киши минорадан эвакуация қилинган.
Кейинги кун Третьяков галереяси маъмурияти аноним таҳдид туфайли “Крымский вал”даги бинога ташриф буюрганларни эвакуация қилишга ва ишни тўхтатишга мажбур бўлган.

Сейчас проходят выборочные проверки в торговых центрах Москвы.
В Москве все торговые центры получили анонимные сообщения о «минировании», поступившие с Украины. Об этом сообщает “РБК.ру”, со ссылкой на экстренные службы. “РБК.ру” «По электронной почте с Украины поступили сообщения о «минировании» всех ТЦ в Москве», — сказал собеседник портала. Сейчас проводятся выборочные проверки.
Источник, близкий к столичному ГУ МВД, подтвердил РБК информацию о минировании торговых центров. Он также отметил, что информация о «минировании» поступила на электронные адреса дежурных служб города.
С конца июля из-за анонимных сообщений о минировании несколько раз проводили эвакуацию с различных объектов в Москве. Так, 29 июля неизвестные сообщили о минировании Останкинской телебашни, и оттуда эвакуировали около 70 человек.
На следующий день администрация Третьяковской галереи эвакуировала посетителей зданий в Лаврушинском переулке и на Крымском Валу и прекратила работу до 16:00 из-за анонимной угрозы.