Numbeo онлайн маълумотлар базаси 106 та мамлакатда аҳоли қанчадан маош олаётганини ҳисоблаб чиқди. Унга кўра, Ўзбекистон 96-ўринни эгаллади, деб ёзади fergana.media нашри.
Numbeo иш ҳақи бўйича мамлакатлар рейтингини эълон қилди. Ўртача “соф” иш ҳақи 423 доллар бўлган Қозоғистон рейтингда 77-ўринни эгаллади. Ўзбекистонда эса “соф” иш ҳақи 278 долларни ташкил этди. Бу кўрсаткич билан Ўзбекистон онлайн маълумотлар базасига киритилган 106 давлат орасида 96-ўринни эгаллади.
Рейтингдаги биринчи ўринни 5988 доллар маош билан Швейцария, иккинчи ўринни 4247 доллар маош билан Сингапур ва учинчи ўриннни 4143 доллар билан Австралия эгаллади.
Аҳолиси энг паст маош олаётган мамлакатлар учлигига Нигерия (1654 доллар), Покистон (162 доллар) ва Шри-Ланка (144 доллар) кирди.
Numbeo маълумотларига кўра, Россиядаги “соф” иш ҳақи 846 долларни ташкил этди.
Рейтинг маълумотлари Ўзбекистон Давлат статистика қўмитаси томонидан июль ойида тақдим этилган расмий маълумотларга деярли тўғри келади. Республика бўйича ўртача ҳисобланган номинал иш ҳақи 3,54 миллион сўмни (324 доллар) эканлиги эълон қилинганди.
Август ойи бошида Қозоғистон Миллий статистика бюроси маълумотлари эълон қилинганди. Унга кўра, 2022 йилнинг иккинчи чорагида республикада ўртача номинал иш ҳақи 312011 тенгени (663 доллар) ташкил этган, бу ҳатто солиқлар тўланганидан кейин ҳам рейтингда Ўзбекистонда кўрсатилган иш ҳақидан анча юқори.

Онлайн-проект база данных Numbeo опубликовал рейтинг стран по средней ежемесячной заработной плате после вычета налогов, пишет fergana.media.
Казахстан со средней «чистой» зарплатой в $423 занял 77-е место в рейтинге, публикует Numbeo.  Средняя «чистая» зарплата в Узбекистане, по мнению авторов рейтинга, составила $278. По этому показателю Узбекистан попал в десятку стран из нижней части рейтинга, заняв 96-е место из 106 стран-участниц списка.
Лидером рейтинга с зарплатой в $5988 стала Швейцария, на втором месте с зарплатой $4247 — Сингапур, на третьем с зарплатой $4143 — Австралия.
В тройку стран с самой маленькой зарплатой попали Нигерия ($164), Пакистан ($162) и Шри-Ланка ($144).
В России, по данным сайта, средняя «чистая» зарплата составляет $846.
Данные в рейтинге примерно совпадают с официальными данными, предоставленными в конце июля Госкомстатом Узбекистана. Средняя номинальная начисленная заработная плата в республике составила 3,54 млн сумов ($324).
В начале августа Бюро национальной статистики Казахстана опубликовало данные, согласно которым среднее значение номинальной заработной платы по республике во втором квартале 2022 года составило 312 011 тенге ($663), что даже за вычетом налогов намного превышает сумму, указанную в рейтинге.