Россиянинг Калининград шаҳрида икки нафар шифокор ўзбекистонлик аёлнинг чақалоғини ўлдиришда айбдор деб топилди. Бу ҳақда Москва вилоят судига таяниб, “Интерфакс” хабар берган.
Қайд этилишича, жорий йилнинг 24 август куни суд ҳайъати янги туғилган чақалоқни ўлдиришда айбланган калининградлик шифокорлар Елена Белая ва Элина Сушкевичга нисбатан айблов ҳукмини чиқарган. Улар раҳм-шафқатга лойиқ эмас деб ҳисобланган.
Ҳукмнинг оқибатлари 30 август куни судда муҳокама қилиниши режалаштирилган.
“Шифокорлар иши” бўйича суд жараёнлари бир неча йилдан бери давом этяпти. Аввалроқ Калининграддаги ҳакамлар ҳайъати қотилликни уюштирганликда айбланаётган шаҳар бош шифокори Белаяни ва 4-сонли шаҳар туғуруқхонаси анестезиолог-реаниматологи Сушкевични оқлаган эди.
Айтиш жоизки, 2018 йилнинг ноябрь ойида 27 ёшли Ўзбекистон фуқароси бўлган аёл туғуруқхонада ўғил фарзандини муддатига етмай дунёга келтирган.
Терговчиларга кўра, бош шифокор Белая статистик маълумотларнинг ёмонлашиши ва унинг келгусида бош шифокор этиб тайинланишига салбий таъсир кўрсатишининг олдини олиш учун ундан халос бўлишга қарор қилган ва тиббиёт ходимларига “боланинг омон қолмаслиги учун барча чораларни кўришни” топширган.
Айтилишича, у Сушкевични кўндирган ва анестезиолог чақалоққа ўлдирадиган магний сульфат дозасини юборган.
2018 йилнинг ноябрида Елена Белая мансаб ваколатини суиистеъмол қилганликда айбланган. 2019 йил июнь ойида Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Белая ва Сушкевичга нисбатан қотиллик бўйича иш очган.
Белая ва Сушкевич ўз айбларини тан олмаган. Улар Леонид Рошаль ва кўплаб шифокорлар томонидан қўллаб-қувватланган. Сушкевичнинг ўзи у болага магнезия киритмаганини, аксинча, уни қутқаришга ҳаракат қилганини, унинг ўлимини тезлаштиришга ҳеч қандай сабаб йўқлигини ва у ўта оғир аҳволи туфайли ўзи вафот этганини айтган.
2020 йилда Калининград суди судьялари ҳукми асосида аёллар оқланган. Аммо прокуратура ҳукм устидан шикоят қилган, натижада апелляция инстанцияси уни бекор қилиб, ишни янги суд муҳокамасига юборган, шифокорлар эса тергов изоляторига жойлаштирилган, деб ёзади Д.Абдураҳмонова “Қалампир.уз” учун ёзган мақоласида.

Коллегия присяжных заседателей вынесла обвинительный вердикт в отношении двух калининградских врачей, обвиненных в гибели новорожденного, сообщили “Интерфаксу” в суде.
Как сообщили “Интерфаксу” в Мособлсуде, соответствующий вердикт присяжные вынесли 24 августа. Подсудимых также признали недостойными снисхождения.
Последствия вердикта будут обсуждаться в суде 30 августа. Белая, и.о. главврача городского роддома №4, и Сушкевич, врач анестезиолог-реаниматолог, ранее были оправданы присяжными в Калининграде по обвинению в организации убийства   а также убийстве.
Согласно следственных материалов, в ноябре 2018 года в родильном доме у 27 летней гражданки из Узбекистана родился недоношенный ребенок массой тела 700 гр. Следствие утверждало, что Белая, получив информацию о рождении ребенка в тяжелом состоянии, решила его убить, чтобы не допустить ухудшения статистики и негативного влияния на ее дальнейшее назначение на должность главного врача.
По указанию Белой, утверждает следствие, Сушкевич ввела смертельную дозу лекарственного препарата “Магния сульфат” новорожденному, в результате чего наступила его смерть.  В июне 2019 года Следственный комитет РФ возбудил уголовное дело относительно Белой и Сушкевич.
Белая и Сушкевич не признали вину. Во время следствия в поддержку врачей выступили многие известные доктора, в частности отмечалось, что во всем мире выживаемость младенцев с экстремально низкой массой тела – 700 гр. на 24-й неделе беременности не превышает 5-10%. Президент НИИ неотложной детской хирургии и травматологии Леонид Рошаль высказал мнение, что судмедэксперты могли ошибиться в выводах о причинах смерти младенца.
В 2020 году Белая и Сушкевич были оправданы судом в Калининграде на основании вердикта присяжных. Однако апелляционный суд отменил оправдательный приговор и направил дело на новое рассмотрение, в результате чего находившиеся на свободе врачи оказались в СИЗО. Об этом пишет сайт “Қалампир.уз”.