Космодромнинг биринчи учириш мажмуаси қурилиши 2012 йилда бошланган. 2016 йилда бирданига учта сунъий йўлдошнинг орбитага чиқарилиши билан биринчи муваффақиятли учириш амалга оширилган.
Энди мажмуадан “Союз” типидаги ракеталарни учиришда фойдаланиш мумкин, деб хабар беради Podrobno.uz ахборот агентлиги.
2019 йилда иккинчи босқич қурилиши бошланган. У 2025 йилгача якунланиши керак. Лекин “Ангар” типидаги ракеталарнинг илк парвозлари 2025 йилдан аввалроқ бошланиши кўзда тутилган.
Амур вилоятидан “Федерация” бошқариладиган космик кемаси, шунингдек Ойга учадиган аппаратларни ишга тушириш кўзда тутилган. “Восточный” космодроми қурилиши ниҳоясига етгач, бу ерда яна бир лойиҳани амалга ошириб, жаҳон космик обсерваториясини ишга тушириш режалаштирилган.
Қурилиши тугалланганидан сўнг, “Восточный” космодроми Россиянинг асосий ракета учириш майдонига айланади ва Қозоғистондаги Байканур  космодромининг ўрнини босади. Лойиҳа тўлиқ якунлангач, космодром майдони 1000 квадрат метрдан ошади.
Россия азалдан ўзбекистонликлар учун энг йирик меҳнат бозори бўлиб келган. Ғарб томонидан қўйилаётган санкциялар миграция кўрсаткичларини маълум даражада пастга тушишига сабаб бўлди. Рублнинг бирданига қадрсизланиши сабабли ўзбекистонликларнинг аксарияти ваҳима ичида ватанларига қайтишди. Бироқ апрель ойида Россия иқтисодиёти кучайди, қурилиш ва ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш дастурлари ишлай бошлади. Иқтисодиёти қайта тикланаётган давлатга қўшимча ишчи кучлари керак бўляпти.
Россия манбаларига кўра, бундай талаб ишчи кучини жалб қилишдаги кўрсаткичлар рекорд даражада ўсишига сабаб бўляпти.
Жорий йилнинг иккинчи чорагида МДҲ давлатларидан уч миллиондан ортиқ мигрантлар Россияга ишлаш учун кириб келдилар. Бу сўнги олти йилликдаги энг йирик кўрсаткичдир. Ишчи-мигрантларнинг асосий қисмини ўзбекистонликлар ташкил этади.
Россия иқтисодиётининг тикланиши ва бу ерда меҳнат мигрантлари сонининг ўсишидаги яна бир далил – Ўзбекистонга пул ўтказмаларининг ошиши бўлиб, уларнинг асосий қисми айнан Россия давлатидан юборилган.
Шундай қилиб, 2022 йилнинг январь-июнь ойларида Ўзбекистонга жами 6,5 миллиард доллар пул ўтказмалари амалга оширилди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 96 фоизга (3,3 миллиард долллар) кўп.

Число мигрантов из Узбекистана, работающих на строительстве космодрома “Восточный”, превысило 2 тысячи, сообщает корреспондент Podrobno.uz со ссылкой на данные Агентства по внешней трудовой миграции.
Строительство первого стартового комплекса космодрома началось в 2012 году, а уже в 2016 году состоялся первый успешный пуск с выводом на орбиту сразу трех спутников, сообщает АН Podrobno.uz.
Сейчас комплекс может использоваться для запусков ракет типа “Союз”. В 2019 году началось строительство второй очереди, которое должно завершиться к 2025 году. Первые пуски ракет типа “Ангара” должны начаться раньше.
Планируется, что из Приамурья в космос отправится пилотируемый корабль “Федерация”, а также аппараты к Луне. Еще один проект, который собираются осуществить благодаря Восточному, – запуск всемирной космической обсерватории.
По окончании строительства амурский космодром Восточный (Амурская область) должен стать главной российской площадкой для запуска ракет и заменить космодром Байконур (Казахстан). Когда проект будет полностью завершен, площадь космической гавани превысит 1000 кв. км.
Россия уже долгое время остается крупнейшим трудовым рынком для узбекистанцев. Недавно введенные западные санкции лишь на короткое время скорректировали цифры миграции, когда небольшое число узбекистанцев, поддавшись панике, вернулось на родину из-за резкого обвала рубля. Однако уже в апреле российская экономика отыграла потери и даже стала сильнее, заработали программы по поддержке строительства и производства, в результате стране понадобилась дополнительная рабочая сила.
По данным российских источников, это привело к рекордным цифрам по привлечению рабочей силы. За второй квартал этого года в Россию въехало для трудоустройства более трех миллионов мигрантов из стран СНГ – это наибольший квартальный показатель за последние шесть лет. Значительная часть из них – узбекские мигранты.
Еще одно косвенное свидетельство восстановления российской экономики и динамичного роста числа мигрантов, работающих в РФ, – это увеличение объемов денежных переводов в Узбекистан, большая часть из которого приходится именно на Россию. Так, всего за январь-июнь 2022 года в страну было отправлено 6,5 миллиарда долларов денежных переводов, что на 96 процентов (на 3,3 миллиарда долларов) больше, чем в аналогичном периоде прошлого года.