Бундай марказларда Россия Федерациясининг тили, қонунлари ва маданияти ўргатилади.
Владимир Путин Россияда мигрантлар учун пилот лойиҳа асосида мослашув марказлари ташкил этилишини қўллаб-қувватлади. Бу ерда улар рус тили, Россия қонунлари ва маданиятини ўрганишади, ҳуқуқий ва психологик ёрдам олишади, деб хабар беради “Подробно.уз”.
Бу ҳақда Россия президентининг Миллатлар ишлари бўйича федерал агентлиги раҳбари Игорь Баринов билан учрашуви якунлари бўйича ахборотдан маълум бўлди.
“Миграция мураккаб ва муҳим жараён ҳисобланади. Биз иқтисодиётимиз равнақи учун чет элдан ишчи кучи кераклигини тушунамиз. Фақат бу жараёнда баъзи ҳудудларда миллий-маданий вазиятни тамоман ўзгартирибгина қолмай, этник жиноятлар сони ўсишига олиб келмоқда. Меҳнат бозорининг айрим соҳалари жиддий босим остида қоляпти. Маҳаллий фуқароларимиз четдан кириб келганларга шунга яраша салбий муносабатда бўлишяпти. Демак биз мамлакатимизда мигрантларнинг ижтимоий-маданий мослашуви бўйича ишларни кучайтиришимиз керак”,- деди Баринов.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирги пайтда Россиянинг тўққизта федерал органлари ва Бош прокуратура мигрантларнинг ижтимоий жиҳатдан яккалаб қўйиш ҳолатларига қарши янги чора-тадбирлар устида ишлашяпти.
В.Путин бундай ҳолат юзасидан фикр билдирар экан, ижтимоий мослашувга мигрантларнинг ватанидаёқ тайёргарлик кўриш кераклигини таъкидлади.
“Одамлар ўз ватанларидан бизнинг мамлакатимизга келар эканлар, бу ерга олдиндан мослашишга ҳаракат қилишлари, маданиятимизни, тилимизни, Россия қонунчилигини билишлари ва унга риоя қилишлари зарур”-деди у.
Ўз навбатида Баринов бугунги кунда энг самарали механизмлардан бири-мигрантлар учун махсус мослашув марказларини яратиш эканлигини ва ҳозирча Россияда бундай механизм мавжуд эмаслигини гапирди. У ҳамкасблари билан бирга бир нечта регионларда пилот лойиҳани бошлаши, урф-одатлар, маданиятни ўргатишни бошлаши мумкинлигини билдирди. Ўзга мамлакатга келиб, мослашиши қийин бўлаётган мигрантлар учун психологик ёрдам кўрсатиш ҳам муҳимлигини айтди.

В центрах адаптации они будут изучать язык, законы и культуру РФ.
Владимир Путин поддержал создание в России пилотных центров адаптации мигрантов. Здесь они будут изучать русский язык, законы и культуру РФ, получать правовую и даже психологическую помощь, сообщает корреспондент Podrobno.uz со ссылкой на пресс-службу Кремля.
Об этом стало известно по итогам встречи президента России с руководителем Федерального агентства по делам национальностей Игорем Бариновым.
“Миграционные процессы, они сложные, важные, мы понимаем, что экономика нуждается в притоке иностранной рабочей силы, но, к сожалению, эти процессы иногда формируют, фактически меняют этнокультурный ландшафт на отдельных территориях. Возникают риски формирования анклавов, растёт этническая преступность, некоторые направления рынка труда испытывают очень серьёзное давление. Естественно, идёт обратная реакция, часто она негативная от принимающего сообщества, от наших граждан. И здесь, мне кажется, очень важно усилить работу по социально-культурной адаптации мигрантов”, – отметил Баринов.
По его словам, сейчас девять федеральных органов исполнительной власти и Генеральная прокуратура начали работу над новым комплексом мер по недопущению пространственной и социальной изоляции мигрантов.
Путин в ответ на это заявил, что начинать эту работу нужно еще на родине потенциальных мигрантов.
… Люди  когда уезжают с родины и приезжают к нам, должны быть адаптированы, должны знать нашу культуру, язык, знать российское законодательство”, – сказал В.Путин.
В свою очередь Баринов подчеркнул, что один из наиболее эффективных механизмов – это создание специальных адаптационных центров, которых пока в России нет.
“Если Вы позволите, то мы бы с коллегами начали эту работу, может быть, на нескольких пилотных регионах. И когда это все можно сделать в одном месте и узнать о традициях, обычаях, культуре, получить правовую поддержку и даже психологическую, потому что, как говорят психологи, мигрант испытывает очень большой стресс”, – сказал он, обращаясь к Путину.