ИИВ ходимлари  e-mehmon тизими  орқали рўйхатдан ўтган меҳмонларнинг ҳақиқатда ҳам ўша хонада яшаётганини текширишган. Бу текширувлар учун ҳеч қандай асос кўрсатилмаган.
Август ойининг охирги ҳафтасида Тошкентдаги ўнлаб меҳмонхоналарга тонгги 5-7 лар оралиғида ички ишлар ходимлари келиб, e-mehmon тизими орқали рўйхатдан меҳмонларнинг шахсий ҳужжатларини текширган. ИИВ хавфсизликни таъминлаш билан боғлиқ текширувлар ноқулайлик келтириши табиий экани ва бу бутун дунёда тўғри қабул қилинишини айтди. Бу ҳақда “Кун.уз” хабар берди.
Пойтахтдаги бир қанча меҳмонхоналар менежери ҳисобланган Дилшод Одиловнинг Kun.uz’га маълум қилишича, Тошкент шаҳар ИИББ Миграция ва  фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси ҳамда туман бўлимлари ходимлари бир неча маротаба унинг бошқарувидаги меҳмонхоналарга ташриф буюрган.
ИИВ ходимлари e-mehmon тизими орқали рўйхатдан ўтган меҳмонларнинг ҳақиқатда ҳам ўша хонада яшаётганини текширишган. Бу текширувлар учун ҳеч қандай асос кўрсатилмаган. Бундан ташқари, текширувлар соат эрталабки 5-7 оралиғида бўлгани учун дам олишга келган кўплаб сайёҳларнинг норозилигига сабаб бўлган.
Kun.uz билан гаплашган Тошкентдаги кўплаб меҳмонхоналар менежерлари ҳам ушбу ҳолатни тасдиқлади. Хусусан, пойтахтдаги меҳмонхона бошқарувчиларининг телеграм гуруҳида ўтказилган сўров қатнашчиларининг 76 фоизи текширув бўлганини, 40 фоизи ИИВ ходимлари хоналаргача кирганини тасдиқлаган.
«Дунёнинг қайси давлатида сизни кечаси уйғотиб паспортингизни текширишган? Бу каби текширишлар ҳамма меҳмонхоналарда бўлмоқда. Хавфсизликни биз ҳам истаймиз. Лекин эви билан текшириш керак-да!
Шарманда бўламиз бунақада туристлар олдида. Ўзи бир нечтасига шарманда бўлиб бўлдик. «Давлатингиз сизларнинг электрон рўйхатга қўйганингизга ёки чегарачиларингизга ишонмайдими?» – дейишяпти.
Президентимиз туризмни ривожлантиринглар демоқда, бу ёқда эса туризмга зарар бериш учун қўлдан келганини қилишяпти. Булар эса яна эски Ўзбекистондаги ҳолатга қайтишяпти, чунки бу нарсалар 2016 йилгача бўлган, кейин текширувлар бўлмай қолганди. Ҳозир яна қайтяпти», – дейди Дилшод Одилов.
Ҳолатга изоҳ олиш учун Ички ишлар вазирлигига мурожаат қилдик. ИИВ матбуот котиби Шохруҳ Ғиёсовнинг Kun.uz’га маълум қилишича, хавфсизликни таъминлаш билан боғлиқ текширувлар айрим фуқароларга ноқулайлик келтириши табиий ва бу чоралар бутун дунёда тўғри қабул қилинади.
«…Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг барча ҳаракатлари ўрнатилган тартибда ва белгиланган қонунчилик доирасида бажарилади. Хавфсизликни таъминлаш билан боғлиқ зарурий текширувлар айрим фуқароларга маълум даражада ноқулайлик келтириши табиий ҳолат, лекин бутун дунёда бундай чоралар одатий ва тўғри қабул қилинади.
Шунда ҳам ходимларнинг ҳаракатларидан норози фуқаролар ўрнатилган тартибда шикоят қилиш ҳуқуқига эга эканликларини эслатиб ўтамиз», – деди Шохруҳ Ғиёсов Kun.uz сўровига жавобан.
Лекин ИИВ ходимларида тадбиркорлик субъекти биноларини кўздан кечириш учун тегишли ордер бўлгани ёки йўқлигига доир савол очиқ қолмоқда.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳолат юзасидан ИИВга хат киритилганини билдирди.
Ўзбекистонда 2018 йилда хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни рўйхатга олиш тизими – e-mehmon жорий қилинган. Ушбу тизим ёрдамида чет эл фуқароси ва бошқа сайёҳлар рўйхатдан ўтиш масаласини давлат органлари иштирокисиз ҳал қила олади. Шунингдек меҳмонхоналар ҳам ушбу тизим ёрдамида мижозларини рўйхатдан ўтказади.
ИИВ ходимлари томонидан Ўзбекистон туристик салоҳиятини оширишга ҳаракат қилаётган президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан, қатор давлат ташкилотлари ҳамкорлигида ишлаб чиқилган, қулай ва бюрократиядан холи e-mehmon тизимига ҳам ишончсизлик билдираётгани ҳайратланарли. Боз устига, бу ташкилотнинг ўзида e-mehmon тизимига тўғридан тўғри «доступ» бор, сайёҳларни эрталабдан уйғотмасдан туриб ҳам, идорасида ўтириб барча маълумотларни текшира олади.

Сотрудники ОВД проверяли гостей, которые зарегистрировались через систему e-mehmon. Правоохранители хотели убедиться, что гости действительно проживают в зарегистрированном номере.
В последнюю неделю августа сотрудники органов внутренних дел с 5:00 до 7:00 утра приезжали в десятки гостиниц Ташкента и проверяли личные документы гостей, зарегистрированных через систему e-mehmon. В некоторых случаях сотрудники ОВД заходили внутрь номера. В МВД ответили, что «подобные проверки естественно вызывают дискомфорт у гостей, но это нормально воспринимают во всем мире». Об этом пишет “Кун.уз”.
Дильшод Одилов, управляющий несколькими столичными гостиницами, рассказал Kun.uz, ​​что сотрудники управления миграции и оформления гражданства ГУВД Ташкента и районных отделений несколько раз посещали гостиницы, находящиеся под его управлением.
Сотрудники ОВД проверяли гостей, которые зарегистрировались через систему e-mehmon. Правоохранители хотели убедиться, что гости действительно проживают в зарегистрированном номере. Никаких оснований для этих проверок не было. Поскольку проверки проходили с 5 до 7 утра, многие туристы, приехавшие на отдых, были недовольны.
Эту ситуацию подтвердили многие менеджеры гостиниц в Ташкенте, которые поговорили с Kun.uz. В частности, 76% участников опроса, проведенного в Telegram-группе менеджеров гостиниц столицы, подтвердили, что проверка была, а 40% подтвердили, что сотрудники ОВД даже заходили внутрь номеров.
«В какой стране мира вас будили ночью, чтобы проверить паспорт? Да, такие проверки происходят во всех отелях. Мы также хотим безопасности. Но проверки надо проводить в свое время. Мы позоримся перед туристами. “Ваша страна не доверяет вашему электронному реестру или вашим пограничникам?” – спрашивают гости.
Президент говорит, что надо развивать туризм, но они делают все возможное, чтобы навредить сфере. Они вновь возвращают нас в “старый Узбекистан”, потому что такие вещи были до 2016 года. Потом проверки прекратились, но, как видите, вновь возобновились», – рассказал Дильшод Одилов.
Пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов сообщил Kun.uz, ​​что такие проверки, связанные с обеспечением безопасности, естественно причиняют неудобства некоторым гражданам, но эти меры приняты во всем мире.
« Все действия правоохранительных органов осуществляются в установленном порядке и в рамках установленного законодательства. Естественно, что проверки доставляют некоторым гражданам определенные неудобства, но во всем мире такие меры являются нормальными и приемлемыми. Напомним, что граждане, недовольные действиями сотрудников, имеют право подать жалобу в установленном порядке», – сказал Шохрух Гиёсов в ответ на запрос Kun.uz.
Однако вопрос о наличии у сотрудников ОВД ордера на осмотр помещений остается открытым.
В Министерстве туризма и культурного наследия сообщили, что в связи с вышеуказанной ситуацией в МВД направлено письмо.
Система регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства в Узбекистане e-mehmon была внедрена в 2018 году. С помощью этой системы иностранные граждане и другие туристы могут решить вопрос регистрации без участия государственных органов. Гостиницы также регистрируют своих клиентов с помощью этой системы.
Удивительный факт, что сотрудники МВД проверяют и не доверяют данной системе, которая была разработана по инициативе президента Шавката Мирзиёева в сотрудничестве с рядом государственных организаций. Тем более, что сотрудники соответствующего управления МВД имеют прямой «доступ» к системе e-mehmon и могут проверить всю информацию, сидя в офисе, не беспокоя туристов ранним утром.