Ўзбекистонда қатор ҳолларда фуқаролар хорижга чиқиш биометрик паспорти берилгани учун давлат божини тўлашдан озод қилинади.
“Давлат хизматлари янгиликлари”нинг хабар беришича «Давлат божи тўғрисида»ги қонунга мувофиқ қуйида кўрсатилган ҳолатларда фуқаролар “загранпаспорт” учун давлат божини тўлашдан озод этиладилар:
• яқин қариндошлари вафот этган ёки улар дафн этилган жойларни зиёрат қилганда;
• фуқаролик, оилавий ва жиноят ишлари бўйича ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги шартномаларга (битимларга) биноан улар хориж судларига фуқаролик ва жиноят ишлари юзасидан тарафлар, гувоҳлар ва экспертлар сифатида чақирилган тақдирда;
• вояга етмаган шахсга, унга ҳамроҳлик қилувчи шахсга хорижий давлатда ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатилганда ёки жарроҳлик амалиёти ўтказилганда;
• вояга етмаган шахс илм-фан, таълим, спорт ёки маданият соҳаларидан биридаги халқаро тадбирда ёки мусобақада иштирок этганда;
• «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган шахсга, унга ҳамроҳлик қилувчи шахсга хорижий давлатда ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатилганда ёки жарроҳлик амалиёти ўтказилганда;
• биометрик паспорт Ўзбекистон ёки чет давлатлар ҳудудида табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар, маиший тусдаги офатлар юз бергани натижасида жабрланган жисмоний шахслар томонидан йўқотилган ёхуд яроқсиз ҳолга келганда.
Корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар томонидан хорижга хизмат сафарига юбориладиган фуқаролар хорижга чиқиш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлар учун давлат божи белгиланган тартибда ушбу корхоналар, муассасалар ва ташкилотлар томонидан тўланади.

В Узбекистане в ряде случаев граждане освобождаются от уплаты государственной пошлины в связи с выдачей биометрического паспорта для выезда за границу.
По информации телеграм-канала «Davlat xizmatlari yangiliklari” в соответствии с законом «О государственной пошлине», в нижеуказанных ситуациях граждане освобождаются от уплаты пошлины для получения “загранпаспорт”а.
•  при посещении гражданами мест, где умерли их близкие родственники или где они были захоронены;
• в случае их вызова в суды иностранных государств в качестве сторон, свидетелей и экспертов по гражданским и уголовным делам по договорам (соглашениям) об оказании правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам;
• несовершеннолетнему и сопровождающему лицу при оказании специализированной медицинской помощи или операции в иностранном государстве;
• при участии несовершеннолетнего в международном мероприятии или конкурсе в одной из сфер науки, образования, спорта или культуры;
• при оказании лицу, включенному в «Единый реестр социальной защиты», или лицу, его сопровождающему, специализированной медицинской помощи или хирургического вмешательства в иностранном государстве;
• при утрате или признании недействительным биометрического паспорта физическими лицами, пострадавшими в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, катастроф бытового характера на территории Республики Узбекистан или иностранных государств.
Уплата госпошлины за документы, дающие право на выезд за границу граждан, направляемых предприятиями, учреждениями и организациями в командировку за границу,  осушествляется этими предприятиями, учреждениями и организациями.