14−17-сентябрь кунлари бўлиб ўтадиган ШҲТ саммити муносабати билан Самарқанднинг 16 та кўчаси, шу жумладан, жамоат транспорти ҳаракати учун ёпилади.
ШХТ саммити ўтказилиши муносабати билан Самарқанд шаҳрининг айрим кўчаларида ҳаракат вақтинчалик чекланади, дея хабар қилди шаҳар ИИБ матбуот хизмати.
Шу муносабат билан, 14 сентябрдан 17 сентябрга қадар Самарқанд шаҳрининг Ибн Сино, Бўстонсарой, Университет ҳиёбони, Намозгоҳ, Садриддин Айний, Регистон, Рўдакий, Шохизинда, Усто Умар Жўрақулов, Ислом Каримов, Афросиёб, Беруний, Мирзо Улуғбек, Гулобод, Муқимий ва Даҳбед кўчаларида транспорт воситаларининг ҳаракати чекланади.
Ҳаракат қатнови чекланган кўчаларда тез тиббий ёрдам ва фавқулодда вазиятлар бўлинмалари транспорт воситаларига истисно тариқасида ҳаракатланиш учун рухсат берилади.
«14−15−16 ва 17 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳрига келмоқчи бўлган фуқаролардан ташрифларини бошқа муддатга кўчиришларини сўраб қоламиз. Боиси, шу кунлари Самарқанд шаҳрига кириш вақтинчалик чекланади», — дейилади хабарда.
Саммит кунларида Самарқандга кириш йўллари ёпилади, транзит автомобиллар учун айланма йўллар ташкил этилади. Шунингдек, ҳайдовчилар учун махсус маршрут бўйлаб қайси ҳайдовчилар ўз манзилига етиб боришини сканерлаш орқали QR кодли флаерлар ишлаб чиқилган.

Из-за проведения саммита ШОС 14−17 сентября 16 улиц Самарканда будут закрыты для движения автомобилей, включая общественный транспорт.
Ряд улиц Самарканда будет закрыт для движения транспорта в дни проведения саммита Шанхайской организации сотрудничества, сообщила пресс-служба УВД Самаркандской области.
В связи с этим 14−17 сентября будет ограничено движение автомобилей, включая общественный транспорт (в том числе трамвай), на улицах Ибн Сино, Бустонсарой, Университет хиёбони, Намозгох, Садриддин Айни, Регистон, Рудаки, Шохизинда, Усто Умар Журакулов, Ислом Каримов, Афросиёб, Беруни, Мирзо Улугбек, Гулобод, Мукими и Дахбед.
В виде исключения разрешается передвигаться по улицам лицам, нуждающимся в экстренной медицинской помощи, и работникам Управления по чрезвычайным ситуациям.
«Убедительная просьба тем, кто запланировал приехать в город Самарканд 14−15−16 и 17 сентября, перенести свой визит на другой период. Именно в эти дни въезд в город Самарканд будет ограничен», — говорится в сообщении.
В дни проведения саммита въездные дороги в Самарканд будут закрыты, а для транзитных автомобилей будут организованы объездные дороги. Также для водителей разработаны флаеры с QR-кодом, просканировав который водители могут добраться до места назначения по выделенному маршруту.