“Важные истории” ва “Новая газета” нашрлари муҳожирлар орасида содир этилган жиноятлар бўйича статистик маълумотларни  эълон қилди.
“Потребитель.уз” гуруҳининг блогер-бошловчиси Лилия Николенко ўз саҳифасида ўзбекистонликларга нисбатан камситувчи пост эълон қилди. Блогер унда ўзбекистонлик муҳожирларнинг 75 фоизини зўрлаш жиноятида айблаб, “Бу –  уларнинг менталитетида бор” деб фикр билдирди. Ўз фикрини тасдиқлаш мақсадида эса Россия ОАВдан ёлғон статистик маълумотларни келтирди. Бу маълумотларга кўра “Россияда “зўрлаш” жиноятларининг 75 фоизи Ўрта Осиё фуқаролари томонидан содир этилади”,- деб ёзади у.
Афсуски, бу хоним ҳақиқатни ойдинлаштириш учун Россия Ташқи ишлар  вазирлигининг статистик маълумотлари билан танишиб ҳам чиқмаган. Шунчаки, матбуотда муҳожирларни қоралаётган ташвиқот материалларидан фойдаланиб қўя қолган. Баъзи ахборот воситаларида “рус дунёси” посбонлари томонидан барча жинояту гуноҳларда Марказий Осиёдан келган муҳожирларни айблаш одат тусига кирган (Николенко хоним таъкидлаганларидек Ўрта Осиё эмас. Марказий Осиё номи 1993 йилда республикалар саммитида қабул қилинган). “Взгляд/Нигоҳ” телеграм канали шу мавзуни ўрганиб чиқди.
ОАВ саҳифаларида ана шундай машҳур “афсона” шакллантирилган. Бундай фикрлар йиллар давомида қатъият билан Россия нашрларида, жумладан жамоат арбобларининг эфирдаги баёнотларида ўз аксини топди. Россия ОАВларининг тарғиботларини эшитган фуқароларнинг фикрича “Барча ёмонлик Марказий Осиёнинг туб аҳолиси, ўзбеклар, тожиклардан келади. Жиноятлар, жумладан зўрлаш Марказий осиёликлар, хусусан ўзбекларнинг менталитетида бор”.
Бундай ёлғонлар  “рус дунёси” посбонлари томонидан турли каналларда йиллар давомида тарғиб қилинади. Чунки “муҳожир жинояти” тушунчаси тарафдорлари йиллар давомида бузиб кўрсатилган маълумотлар ташвиқотидан чарчамайдилар. Аммо РФ Ички ишлар вазирлигидан келган рақамлар, статистик маълумотлар бу фикрларнинг аксини кўрсатмоқда. Бундай маълумотлар билан интернетда очиқ тарзда танишиш мумкин.
“Важные истории” ва “Новая газета” нашрлари содир этилган жиноятлар бўйича статистик маълумотларни таҳлил қилиб, эълон қилди.
Улар чет эл агенти сифатида тан олинган ОАВ муҳожирлар ҳақида нималар ёзаётганини ўрганди.   Муҳожирлар ҳақидаги сохта афсоналарнинг кимлар томонидан тарқатилаётганлиги билан қизиқди. Чет эл агентлари деб тахмин қилинаётган блогерлар, журналистлар, давлат ва мустақил ОАВларинг машҳур телеграм каналларини таҳлил қилиб чиқишди. Чет элликлар жинояти ҳақида ким кўпроқ ёзаётгани ва уларнинг маълумотларига кўра муҳожирларнинг қиёфаси қандай шакллантирилаётганини   текширишган.
ОАВ ва баъзи журналистлар ижодида Марказий Осиё давлатларидан келган ўзбек ва тожик мигрантлар жинояти жуда машҳур мавзу эканлиги кўзга ташланди. Россия ОАВнинг баъзиларида муҳожирлар тез-тез қотилликлар, жанжал ва зўрлашлар содир этилишида етакчилик қилишаётгани ва улар россияликлардан анча хавфлироқ, деган таассурот пайдо бўлади.
Россия ОАВлари Ички ишлар вазирлиги ходимлари берган маълумотларга “таяниб” мамлакатда зўрлаш жиноятининг аксарият қисми муҳожирлар томонидан содир этилаётганини ёзишади. ОАВда хатто “Биз улар учун ўлжамиз. Зўрлаганларнинг 70 фоизи Ўзбекистондан чиққан: рус аёлларини ким ҳимоя қилади?” деган сарлавҳаларни ҳам учратиш мумкин.
Аслида вазият шунчалик оғирми ва айтилаётган фикрлар ҳақиқатми?
Йўқ, бундай эмас. Сўнгги тўрт ярим йилда 30 мингдан ортиқ жинсий зўравонлик жинояти содир этилган. Уларнинг 94 фоизини россияликлар, 5 фоизини МДҲдан келган муҳожирлар содир этган.
Сиз РФ ИИВ маълумотлари билан танишсангиз, жиноятлар бўйича асл ҳолатни кўришингиз мумкин.
2020 йилда Россия Федерациясида 2044,2 минг жиноят содир этилган бўлиб, улардан 34,4 мингтаси чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан содир этиган. Бу эса рўйхатга олинганлар сонининг 1,6 фоизи ёки тергов қилинганларнинг 3,3 фоизи демакдир.
Расмий маълумотларга кўра, 2020 йил учун Россияда чет эл фуқаролари сони 6,3 миллион нафарга яқин, РФ аҳолиси 146 миллион кишини ташкил этган.
Оддий формула 2020 йилда муҳожирлар орасида қонунни бузганларнинг 0,5 фоизини ва Россия фуқаролари орасида тахминан 1,3 фоизини ташкил қилган, деган хулосага имкон беради. Яъни чет элликлар россияликларга қараганда 2,5 баравар кам жиноят содир этган.
МДҲдан келган фуқаролар ҳаёт ва соғлиқ учун таҳдид билан боғлиқ бўлмаган жиноятларни содир этадилар.
Уларнинг учдан бир қисми ҳужжатларни қалбакилаштириш ва чегарани ноқонуний кесиб ўтиш каби ўзига хос ҳуқуқбузарликларни содир этганликлари учун суд маҳкамасига тушишади.

“Важные истории” и “Новая газета” проанализировали и опубликовали статистику преступности среди мигрантов, чтобы развенчать популярные мифы о приезжих.
⚡️? Блогер-ведущий группы “потребитель уз” Лилия Николенко опубликовала пренебрежительный пост, по отношении к узбекистанцам-узбекам,  где практически 75%  узбекистанцев, узбеков объявив и обвинив, насильниками, заявив что “изнасилование в менталитете”. При этом привела лже-статистику из российских пропагандистких СМИ, где написано, что “в 75% случаев насильниками были граждане СА”.
К сожалению, эта мадам даже не удосужилась обратиться за реальными цифрами, к статистике МДВ РФ. А просто, взяла пропагандисткое клище из  российских пропаганда СМИ, где принято обвинять во всех грехах приезжих-мигрантов из ЦА(а не Средняя Азия, как написала мадам Николенко.  Название ЦА закреплена на саммите республик ещё в 1993 году). Телеграм канал “Взгляд/Нигоҳ” анализирует этот вопрос.
⚡️? На страницах вновь столкнулись весьма популярным мифом, который годами с завидными назойливостью и упорством распространяют российские СМИ, в том числе и транслирующие заявления российских публичных лиц, которые потом прихватываются радетелями “русского мира» начитавшихся пропаганды из российских СМИ “Всё зло – от выходцев ЦА, узбеков, таджиков. Преступления, в том числе и изнасилование – являются частью частью культуры и менталитета выходцев ЦА, в частности узбеков”.
И это действенная ложь – как мантра продвигается, повторяется из года в год пропагандисткими российскими каналами, которые прихватываются радетелями “русского мира”.
Т.к. все публикации, на которые ссылаются сторонники гипотезы о “мигрантском криминале”, — либо кликбейтные, либо искажающие данные, либо и то, и другое вместе.
Но, цифры, статистика, которая исходит из МВД РФ, кстати она в открытом доступе в интернете имеется, говорят об обратном.
? “Важные истории” и “Новая газета” проанализировали и опубликовали статистику преступности, а также изучили с помощью нейронных сетей, что пишут о мигрантах прогосударственные СМИ и медиа, признанные иностранными агентами, чтобы развенчать популярные мифы о приезжих
Издания “Важные истории” совместно с «Новой газетой» проанализировали популярные Telegram-каналы блогеров, журналистов, государственных медиа и независимых СМИ, признанных иностранными агентами, и выяснили, кто чаще пишет о преступлениях мигрантов и какой образ приезжих они формируют у читателя. Мы также проверили на данных распространенные мифы о мигрантах.
Эти издания выяснили что у государственных медиа и провластных журналистов преступность мигрантов, что бы создать негативный образ мигрантов – это в первую очередь выходцы ЦА стран: узбеки, таджики,  очень популярная тема.
Из-за того что российские СМИ часто упоминают мигрантов в контексте убийств, драк и изнасилований, возникает впечатление, что именно мигранты лидируют по количеству преступлений и что они опаснее, чем сами россияне.
И это также относятся к преступления – изнасилование(см.картинку).
Российские СМИ со ссылкой на представителей МВД нередко пишут, что мигранты совершают большинство изнасилований в России. Даже такие заголовки можно встретить в россСМИ: – “Мы для них мясо — 70 % насильников приехали из Узбекистана: кто защитит русских женщин”.
На самом деле это не так: за последние четыре с половиной года за преступления против половой неприкосновенности было осуждено чуть больше 30 тысяч человек, 94 % из которых — россияне, а 5 % — мигранты из СНГ.
? Если посмотреть на реальное число преступлений, то картина такая предстоит:
• В РФ в 2020 году совершено 2044,2 тыс. преступлений, из них иностранцами и лицами без гражданства — 34,4 тыс. преступлений — то есть 1,6% (от числа зарегистрированных) или 3,3% от числа расследованных.
• По официальным данным число иностранных граждан в РФ на 2020 год — около 6,3 млн., население РФ — 146 млн.
Нехитрая формула позволяет сделать вывод: нарушивших закон среди мигрантов в 2020 году было — 0,5%, среди граждан РФ — около 1,3%. То есть, иностранцы совершают преступления примерно в 2,5 раза реже россиян.
? Чаще всего выходцы из стран СНГ совершают преступления, не связанные с угрозой жизни и здоровью.
Треть из них попадают на скамью подсудимых за подделку документов и незаконное пересечение границы — специфические правонарушения, свойственные именно мигрантам.