Ўзбекистонда ўртача иш ҳақи даражаси 2,78 миллион сўмни ташкил этади, деб хабар қилади солиқ  қўмитаси. Бу кўрсаткичлар Ўзбекистон Давлат  статистика қўмитаси маълумотларида кўрсатилган 3,54 миллион сўмдан паст бўлиб чиқди.
Дархақиқат, йил бошидан буён кўрсаткич 10,6 эмас,4,5 фоизга ўсган.Бу ҳақда 24-7-news хабар берди.
Ўзбекистонда биринчи ярим йилликда ходимларга 82,49 триллион сўм миқдорида иш ҳақи тўланди, бу ўтган йилнинг шу даврига (65,7 триллион) нисбатан 25,5 фоизга кўпдир, деб хабар қилди Давлат солиқ қўмитаси матбуот хизмати.
Январь – июнь ойларида 5,37 миллиондан ортиқ ишчи, 2021 йилнинг олти ойида эса 4,9 миллионга яқини  “тоза маош” олишган.  Ҳисобланган ўртача ойлик иш ҳақи 2,78 миллион сўмни (Марказий банкнинг 1 июлдаги курси бўйича 255,5 доллар) ташкил этди. Бу ўтган йилги кўрсаткичдан (2,3 миллион сўм) деярли 20,2 фоизга кўпдир, деб хабар беради   ДСҚ матбуот хизмати.
Ҳудудлар бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи Тошкент шаҳрида – 4,4 миллион сўмни ташкил этади.Навоий вилоятидаги иш ҳақи – 3,78 миллион сўм ва Тошкент вилоятида – 2,84 миллион сўмлиги кўрсатилган.
Бошқа ҳудудларда кўрсаткичлар республика бўйича ўртача кўрсаткичдан паст бўлиб, энг паст иш ҳақи Фарғонада -1,97 миллион, Сирдарёда – 1,98 миллиона ва Наманган вилоятида – 2,06 миллион сўмни ташкил этади.
Ўртача иш ҳақи даражаси Давлат статистика қўмитаси томонидан яқинда эълон қилинган маълумотлардан паст бўлиб чиқди. Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, биринчи ярим йилликда ўртача иш ҳақи ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 20 фоизга ошиб, 3 миллион 540 минг сўмга етган. Бу фарқ   Давлат статистика қўмитаси томонидан кўрсаткични шакллантиришда йилига бир марта ҳисоб берувчи қишлоқ хўжалиги корхоналари ва кичик бизнес субъектларининг маълумотлари ҳисобга олинмаганлиги билан изоҳланади.
Бу ҳақда қўмита ўзининг сўнгги ҳисоботида огоҳлантирган. Масалан, 2021 йилда ўртача ойлик иш ҳақи 3,2 миллион сўмга етган бўлса, қишлоқ хўжалиги ва кичик бизнесни ҳисобга олган ҳолда бу кўрсаткич 2,66 миллион сўмни ташкил этмоқда.
Дархақиқат, Ўзбекистонда ўртача иш ҳақи йил бошидан буён 10,6 эмас, 4,5 фоизга ошди. Лекин 2021 ва 2022 йилнинг биринчи ярим йиллигидаги кўрсаткичларни солиштириб кўрсак, ўсиш 20,2  ва 19,3 фозни  (қишлоқ хўжалиги ва кичик бизнесни ҳисобга олган ҳолда) ташкил этади.
Шунингдек,  бирнчи ярим йилликда Ўзбекистон аҳолисининг реал даромадларининг ўсиши 10,8 фоизни ташкил этган. Даромадлар таркибида пул ўтказмаларининг улуши Самарқанд, Хоразм ва Андижон вилоятларида кескин ошди. Кичик бизнесдан олинган даромадлар улуши эса 4,1 фоизга камайди.

Уровень средней зарплаты в Узбекистане составляет 2,78 млн сумов, сообщил налоговый комитет. Цифры оказались ниже данных Госкомстата в 3,54 млн сумов, поскольку в статистике ГНК учитывались субъекты сельского хозяйства и малый бизнес.
Фактически показатель с начала года вырос на 4,5%, а не 10,6%. Об этом пишет 24-7-news.
За первое полугодие сотрудникам в Узбекистане начислена заработная плата в размере 82,49 трлн сумов, что на 25,5% больше показателя за аналогичный период прошлого года (65,7 трлн сумов), сообщила пресс-служба Государственного налогового комитета.
В январе-июне официальную зарплату получили свыше 5,37 миллиона работников, тогда как за шесть месяцев 2021 года «белую зарплату» начислили около 4,9 миллиона человек.
Среднемесячная начисленная зарплата составила 2,78 млн сумов (255,5 долларов по курсу ЦБ на 1 июля), что примерно на 20,2% больше прошлогоднего показателя (2,3 млн сумов), сообщили в пресс-службе ГНК.
В разрезе регионов самая высокая средняя зарплата в Ташкенте — 4,4 млн сумов, Навоийской области — 3,78 млн сумов и Ташкентской области — 2,84 млн сумов. В остальных областях показатели ниже среднереспубликанского уровня, а самые низкие зарплаты в Ферганской — 1,97 млн сумов, Сырдарьинской — 1,98 млн сумов и Наманганской областях — 2,06 млн сумов.
Уровень средней зарплаты оказались ниже данных, недавно озвученных Государственным комитетом по статистике. По данным Госкомстата, в первом полугодии средняя зарплата выросла почти на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достигла 3,54 млн сумов.
Такая разница объясняется тем, что при формировании показателя Госкомстат не учёл данные от предприятий сельского хозяйства и малого предпринимательства, которые предоставляют отчётность раз в год. В своём последнем отчёте комитет предупреждал об этом.
Например, в 2021 году среднемесячная зарплата достигла 3,2 млн сумов, но с учётом сельского хозяйства и малого бизнеса этот показатель составляет 2,66 млн сумов.
Фактически средняя зарплата в Узбекистане с начала года выросла на 4,5%, а не 10,6%, но если сравнивать показатели за первую половину 2021 и 2022 годов, то рост составил 20,2% (с учётом сельского хозяйства и малого бизнеса) и 19,3%.
Также сообщили, что в первом полугодии рост реальных доходов населения Узбекистана составил 10,8%. В структуре доходов резко возросла доля денежных переводов, особенно в Самаркандской, Хорезмской и Анджианской областях. Доля доходов от малого предпринимательства снизилась на 4,1%.