Тошкентда кўп қаватли уйлардаги ўртача ижара нархи 339 долларга тенг. Ижара нархлари бўйича энг паст нарх Сергели ва Олмазор туманларида, энг баланд нарх эса Миробод ва Яккасарой туманларида қайд этилган.
Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) экспертлари Тошкент шаҳри туманларидаги кўп қаватли уйларда ижара нархлари қандай эканини таҳлил қилди.
Қайд этилишича, пойтахтда ўртача ижара нархи 339 долларга тенг. Ижара нархлари бўйича энг паст нарх Сергели ва Олмазор туманларида, энг баланд нарх эса Миробод ва Яккасарой туманларида қайд этилган.
Ижара бизнесининг даромадлилиги (rental yields – уйни ижарага бериш орқали бир йилда олинадиган даромад) Тошкент шаҳри учун 10 фоизни ташкил этади. Таққослаш учун, бу рақам Руминияда 6 фоизни, Полшада 5 фоизни, Германияда 3 фоизни, Туркияда эса 2 фоизни ташкил этади.
Ҳозир Тошкентда кўчмас мулкни ижарага беришдан олинадиган даромад ўртача банк валюта депозитлари тушумидан (3,4 фоиз) кўпроқ. Бу эса жамғармаларни кўчмас мулкка сарфлаш ва уни ижарага бериш жамғармаларни депозит кўринишида сақлашдан кўра фойдалироқ эканлигини кўрсатади.
Хонадон ва ижара нархи нисбати (price/rent ratio) кўрсаткичи Тошкент учун 10 йилни ташкил этади. Бу кўрсаткич Туркияда 52 йилга, Германияда 34 йилга, Польшада 18 йилга, Руминияда 17 йилга тенг. Демак, Тошкентда шахсий уйга эгалик қилиш ижарада туришга қараганда арзонроқ. Бу эса табиий равишда одамларда ижарада туришдан кўра ўз уйига эга бўлиш истагини кучайтиради.
Тошкент шаҳри марказидаги хонадоннинг ўртача нархи ЯИМнинг киши бошига тўғри келадиган улушидан 50 баробар кўп. Бу кўрсаткич Украинада 158 баробар, Россияда 87 баробар, Буюк Британияда 66 баробар, Швейцарияда 20 баробар, Германияда 17 баробар, Люксембургда 5 баробарни ташкил этади. Бу умумий ҳисобда одамларнинг харид қобилияти паст ёки юқорилигини кўрсатади.
Мутахассисларнинг хулоса қилишича, Тошкент шаҳрида хонадон ижараси бозори шаклланишнинг бошланғич босқичида турибди.
Урбанизация жараёнининг жадаллашиб бораётганини инобатга олиб, ижара бозорини ривожлантириш учун қуйидагилар тавсия этилган:
• ижарада турувчиларнинг манфаатлари ва ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонуний асосларини янада мустаҳкамлаш;
• ижара нархлари кескин ўзгаришини назорат қилиш (мисол учун Германия тажрибаси каби, ижара нархини шаҳар бўйича ўртача нархдан сабабсиз кескин 10 фоиздан кўпроққа ошира олмасликни қонунан белгилаш;
• бозорда информацион асимметрия муаммосининг олдини олиш мақсадида уй эгаси ва потенциал ижарачини тўғридан тўғри боғлайдиган информацион технологияларни кенг жорий этиш, дейилади Kun.uz хабарида.

На рынке аренды жилья самая низкая цена зафиксирована в Сергелийском и Алмазарском районах, а самая высокая – в Мирабадском и Яккасарайском районах.
Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) проанализировали цены на аренду в многоэтажных домах в районах города Ташкента.
По результатам анализа стало известно, что средняя стоимость аренды в многоэтажных домах в Ташкенте составляет 339 долларов США. На рынке аренды жилья самая низкая цена зафиксирована в Сергелийском и Алмазарском районах, а самая высокая – в Мирабадском и Яккасарайском районах.
Рентабельность арендного бизнеса (арендная доходность – доход, полученный за год от сдачи дома в аренду) составляет 10% для Ташкента. Для сравнения, этот показатель составляет 6% в Румынии, 5% в Польше, 3% в Германии и 2% в Турции.
В настоящее время доход от сдачи в аренду недвижимости в Ташкенте в три раза превышает средний доход банковского валютного вклада (3,4%). Это свидетельствует о том, что сегодня выгоднее потратить сбережения на недвижимость и продать ее в Ташкенте, чем хранить ее в виде залога в иностранной валюте.
Показатель соотношения цена/арендная плата для Ташкента составляет 10 лет. Этот показатель равен 52 годам в Турции, 34 годам в Германии, 18 годам в Польше и 17 годам в Румынии. Итак, собственный дом в Ташкенте дешевле, чем аренда. Это, естественно, увеличивает желание людей владеть собственным домом, а не жить в аренде без права выкупа.
Средняя цена квартиры в центре Ташкента в 50 раз превышает соотношение ВВП на душу населения. Этот показатель составляет 158 раз в Украине, 87 раз в России, 66 раз в Великобритании, 20 раз в Швейцарии, 17 раз в Германии и 5 раз в Люксембурге. Он показывает, является ли покупательная способность людей низкой или высокой в  целом.
Эксперты отмечают, что рынок аренды квартир в Ташкенте находится на начальном этапе становления.
С учетом ускорения процесса урбанизации для развития рынка аренды рекомендуется:
– дальнейшее укрепление правовой базы защиты интересов и прав арендаторов;
– контролировать резкие изменения цен на аренду, например, законодательно установить, что цена аренды не может быть увеличена более чем на 10% от средней цены по городу без объяснения причин или соответствующих предпосылок;
– широкое внедрение информационных технологий, напрямую связывающих владельца дома и потенциального арендатора с целью предотвращения проблемы информационной асимметрии на рынке. Об этом на своей странице пишет “Кун.уз”.