Баъзи ижтимоий тармоқларда Россия Федерацияси ҳудудларида рухсат берилмаган оммавий митинглар ўтказилиши  ҳақида турли хабарлар тарқалмоқда
Россияда эълон қилинган қисман ҳарбий сафарбарлик мамлакат фуқароларида норозилик уйғотиши мумкинлиги айтилмоқда. Хусусан баъзи ижтимоий тармоқларда Россия Федерацияси ҳудудларида давлат расман рухсат бермаган оммавий намойишлар ўтказилиши режалаштирилаётгани ҳақида турли хабарлар тарқалмоқда.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўзбекистонликларни огоҳлантирмоқда:
“Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ушбу давлатда бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси фуқароларидан бундай оммавий намойишларда иштирок этмасликни, Россия Федерацияси қонунларига риоя этишни ва одамлар кўп тўпланаётган жойларга бормасликни сўрайди.
Эслатиб ўтамиз, бу каби расман рухсат берилмаган тадбирларда қатнашиш чет эл фуқаролари учун Россия Федерацияси қонунларига мувофиқ жавобгарликка тортилиш ёки давлатдан мажбурий чиқариб юборишга олиб келиши мумкин”, дейилади хабарда.
Ўзбекистонликларнинг чет давлатлар ҳарбийлашган тузилмаларига ёлланиши жавобгарликка сабаб бўлиши ҳақида «Бош прокуратура» телеграм канали ҳам огоҳлантиради.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 154-моддаси биринчи қисмига кўра ёлланиш, яъни низолашаётган давлатнинг фуқароси ёки ҳарбий хизматчиси ҳисобланмаган ёхуд назорат қилиниб турган низолашаётган давлат ҳудудида доимий яшамайдиган ёки ҳеч қандай давлат томонидан қуролли кучлар таркибида расмий топшириқни бажариш ваколати берилмаган шахснинг моддий манфаатдорлик ёки бошқа бирон шахсий манфаатни кўзлаб, ўзга давлат ҳудудида ёки унинг тарафини олиб қуролли тўқнашувда ёхуд ҳарбий ҳаракатларда қатнашиш учун ёлланиши беш йилдан ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Шунингдек, Жиноят кодексининг 1541 моддасига кўра, Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг чет давлатларнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик, полиция, ҳарбий адлия органлари ёки шунга ўхшаш бошқа органларига хизматга кириши 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан, ёлланиши эса 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланишига сабаб бўлади.
Шунга кўра, чет мамлакатларда бўлиб турган ҳамюртларимиздан ҳарбийлашган тузилмаларга ёлланмасликка, ҳарбий ҳаракатларда иштирок этмасликка чақирамиз ва бундай ҳаракатлар жиноий жавобгарликка сабаб бўлиши ҳақида яна бир бор огоҳлантирамиз.

В некоторых социальных сетях появляются различные сообщения о том, что на территории России планируется проведение несанкционированных митингов.
Объявленная в России частичная военная мобилизация может вызвать недовольство граждан страны. В частности, в некоторых социальных сетях появляются различные сообщения о том, что на территории Российской Федерации планируется проведение несанкционированных государством массовых демонстраций.
Агентство по внешней трудовой миграции предупреждает узбекистанцев:
«Агентство по вопросам иностранной трудовой миграции просит граждан Республики Узбекистан, находящихся в этой стране, не участвовать в подобных публичных акциях, соблюдать законы Российской Федерации и не посещать  места массового скопления людей.
Напоминаем, что участие в подобных несанкционированных мероприятиях может повлечь за собой привлечение к ответственности или принудительное выдворение иностранных граждан из страны в соответствии с законодательством Российской Федерации” говорится в сообщении.
Наемничество и вербовка  узбекистанцев в вооруженные силы иностранных государств считается основанием  для привлечения к уголовной ответственности, пишет телеграм канал «Бош прокуратура».
Согласно  части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, наемничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооруженном конфликте или военных действиях лица, не являющегося гражданином или военнослужащим страны, находящейся в конфликте, или постоянно не проживающего на территории, контролируемой стороной, находящейся в конфликте, либо не уполномоченного никаким государством для выполнения официальных обязанностей в составе вооруженных сил, с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод, наказывается лишением свободы от пяти до десяти лет.
Так же на основании статьи 154Уголовного кодекса, поступление гражданина Республики Узбекистан на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств, наказывается штрафом до трехсот базовых расчетных величин или исправительными работами до трех лет. Вербовка гражданина Республики Узбекистан наказывается ограничением свободы от трех до пяти лет либо лишением свободы от трех до пяти лет.
Мы призываем наших соотечественников, проживающих в зарубежных странах, не вступать в ряды вооруженных сил, не участвовать в боевых действиях и еще раз предупреждаем, что подобные действия влекут за собой уголовную ответственность.