Бошқа мамлакат фуқароларига АҚШда яшаш ва ишлаш ҳуқуқини берувчи виза олиш учун ўтказиладиган Green Card лотереяси натижалари маълум бўлди.
Ташкилотчилар ғолиблар сонини ҳисоблаб, уларни қитъалар бўйича саралаб чиқишди. Бу ҳақда «Кун.уз» сайти хабар берди.
Бу йилги лотереяда 119 262 ариза берувчи ғолиб сифатида рўйхатга олинди ва улар 2022 йил 1 октябрдан 2023 йил 30 сентябргача ўз мамлакатидаги АҚШ элчихонасига виза бўйича интервюга чақирилади. Уларнинг 55 минг нафарига АҚШ визаси берилади. Баъзи манбаларга кўра, бу рақам ошиши ҳам мумкин, чунки Жо Байден грин-карта ғолиблари сонини 80 мингтагача ошириш кераклигини айтганди.
Грин-карта ғолиблари сони бўйича Ўзбекистон бу гал ҳам доимгидек юқори ўринларда қайд этилди. DV-2023 Green Card Lottery бўйича энг кўп ғолиб Мисрда қайд этилган – 5 529 нафар. 5 526 нафар фуқароси ғолиб бўлган Жазоир иккинчи ўринда. Рўйхатда 5 511 нафар ғолиб билан Ўзбекистон учинчи ўринда.
Кейинги ўринларда мос равишда Эрон (5 506), Россия (5 505), Судан (4 863), Марокаш (4 469), Конго (4 385), Украина ва Непал (бир хил 3 808 нафардан) ҳамда Арманистон (3 525) қайд этилган.
Марказий Осиё давлатларида ҳам кўп сонли фуқаролар грин-карта лотереясида ғолиб бўлган: Қозоғистон (1 978), Қирғизистон (2 846), Тожикистон (2 485), Туркманистон (555).
Маълумот учун, грин-карта лотереяси АҚШда 1990 йилги иммиграция тўғрисидаги қонунга асосан ишлаб чиқилган лойиҳа ҳисобланади. Бу лотерея ғолиблари АҚШда яшаш ва ишлаш ҳуқуқини берувчи визага эга бўлади. Лотереяни ўтказиш, ғолибларни аниқлаш ва уларга виза бериш билан Давлат департаменти шуғулланади.
Ҳар йили 55 мингта визага эга чиқиш учун бутун дунё бўйлаб 20 миллиондан кўпроқ одам ариза топширади. Одатда ғолиб сифатида қайд этилган ариза берувчиларнинг 50 фоиздан кўпроғи виза бўйича интервюдан ўтган тақдирдагина грин-карта визасига эга бўлади.
Грин-карта визасини қўлга киритганлар лотереяда иштирок этиш учун ариза бераётганда ўз оила аъзоларини ҳам рўйхатдан ўтказган бўлса, уларни ҳам АҚШга олиб кетиш ҳуқуқига эга бўлади.

Объявлены результаты лотереи Green Card, которая проводится для граждан других стран для получения визы, дающей им право жить и работать в США.
Организаторы подсчитали количество победителей и отсортировали их по континентам. Об этом пишет сайт “Кун.уз”.
В лотерее этого года были признаны победителями 119 262 заявителя, они будут приглашены на собеседование для получения визы в посольстве США в своей стране в период с 1 октября 2022 года по 30 сентября 2023 года. 55 000 из них получат визы в США. По некоторым данным, это число может увеличиться, поскольку Джо Байден заявил, что число обладателей грин-карты должно быть увеличено до 80 тысяч.
По количеству обладателей грин-карты Узбекистан и в этот раз оказался на высоте. Наибольшее количество победителей лотереи грин-карты  DV-2023 зафиксировано в Египте – 5 529 человек. Алжир, граждане которого выиграли 5 526 грин-карты, находится на втором месте. Узбекистан занял третье место с 5 511 победителями.
За ними следуют Иран (5 506), Россия (5 505), Судан (4 863), Марокко (4 469), Конго (4 385), Украина и Непал (по 3 808) и Армения (3 525), соответственно.
Большое количество граждан выиграло лотерею грин-карты в странах Центральной Азии: Казахстане (1 978), Кыргызстане (2 846), Таджикистане (2 485), Туркменистане (555).
Для справки: лотерея грин-карты — это проект, разработанный в США в соответствии с Законом об иммиграции 1990 года. Победители этой лотереи получат визу, которая позволит им жить и работать в США. Государственный департамент отвечает за проведение лотереи, выявление победителей и выдачу им виз.
Ежегодно более 20 миллионов человек во всем мире подают заявки на получение 55 000 виз. Как правило, виза грин-карты выдается только в том случае, если более 50 процентов успешных заявителей проходят собеседование на получение визы.
Те, кто выиграет визу по грин-карте, получат право привезти членов своей семьи в Соединенные Штаты, если они зарегистрировали членов своей семьи при подаче заявки на участие в лотерее.