Ўзбекистонлик ишчилар Россияга боришдан аввал малака ошириш ва меҳнат патентини олиш учун зарур бўлган имтиҳонлардан ўтишлари мумкин бўлади.
Бу ҳақда Уфада бўлиб ўтган “Транспорт ва қурилиш” халқаро конгрессида маълум бўлди.
“Яқин кунларда мамлакатда Санкт-Петербург давлат университиетининг ваколатхонаси очилади. Олий таълим муассасаси ўқитувчилари салоҳиятли меҳнат мигрантларига рус тилидан сабоқ берадилар ва улардан имтиҳон оладилар”, – дейди Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги вакили Бахтиёр Бозоров.
Ҳозирча малакали ўқитувчилардан иборат махсус марказ томонидан меҳнат мигрантлари учун турли хизматлар кўрсатилмоқда.
Бугунги кунда Россия ҳудудидаги меҳнат мигрантлари орасида ўзбекистонликлар 40 фоизни ташкил этади. Бу фуқароларнининг чет эллардаги меҳнат таъминоти бўйича энг юқори кўрсаткичдир.
“Келгусида ўзбекистонлик ишчи-хизматчилар зарур мутахассисликлар ўргатиладиган ва русча намунадаги сертификатлар бериладиган марказларда ўқишлари режалаштирилган”, –  деди Минтақавий муаммолар институти илмий раҳбари Дмитрий Журавлев.
“Бундай ёндашув марказий Осиёдан келадиган меҳнат ресурслари сифатини оширади, бу эса ўз навбатида Россия бизнеси учун фойдалидир. Келгуси ойларда мигрантларга қайси мутахассисликларни ўргатишни ким белгилаши, ўқув дастурларига ҳақ тўлаш, бизнес олдига қўйиладиган вазифалар, давлат томонидан кўрсатиладиган ёрдамлар қандай бўлишини аниқлаштириб олиш керак бўлади. Бирор киши малакага эга бўлиши биланоқ шу соҳада касбий ўсишни, билим ва малакаларини ривожлантириш  ҳаракатида бўлиши керак. Иш берувчилар ҳам бундай вазиятда ўз ёрдамларини аямасликлари зарур”, – деб давом эттирди Журавлев.
Унинг сўзларига кўра, бундай ёндашув мигрантларнинг ўз иш жойида ўсиши, ижтимоий  шароитларининг яхшиланиши имкониятини беради, Россия бозори эса малакали кадрларга эга бўлади.
Ўзбекистоннинг ўзида 14 та хтисослаштирилган марказлари ва 60 га яқин бошланғич ва ўрта махсус касб-ҳунар таълими муассасаларида малакали кадрлар тайёрланади.
Ўзбекистон Россияда меҳнат қилаётган ватандошларга ёрдам бериш мақсадида Москва, Санк-Петербург, Самара, Уфа, Новосибирск ва бошқа ўнлаб шаҳарларда махсус ваколатхоналар очмоқда. Уларнинг мутахассислари мигрантларнинг меҳнат ва ижтимоий мослашуви билан шуғулланади.Бу ҳақда “Мигранто. ру” хабар бермоқда.

Работники из Узбекистана перед тем, как отправиться в Россию, смогут пройти обучение и сдать экзамены, необходимые для оформления трудового патента.
Об этом стало известно в ходе проходящего в Уфе международного конгресса «Транспорт и строительство».
“В ближайшее время в стране заработает представительство Санкт-Петербургского госуниверситета, его преподаватели будут учить потенциальных трудовых мигрантов русскому языку и принимать у них экзамены”, – говорит представитель агентства внешней трудовой миграции Узбекистана Бахтиер Бозаров. Пока такие же услуги оказывает специальный центр, в штате которого работают квалифицированные преподаватели.
Доля граждан Узбекистана среди трудовых мигрантов в России составляет около 40% – это самое большое представительство среди всех стран-поставщиков рабочей силы.
Следом запланировано открытие аналогичных центров уже профессиональной подготовки, где узбекские рабочие будут получать специальность и свидетельство о квалификации российского образца, рассказал научный руководитель института региональных проблем Дмитрий Журавлев.
«Подобный подход позволит повысить качество получаемых из Центральной Азии трудовых ресурсов, что выгодно для российского бизнеса. В ближайшие месяцы предстоит решить, кто будет определять специальности, оплачивать программу обучения и какие обязательства возьмет на себя бизнес, а какие – государство. Как только у человека появляется квалификация, его профессиональный рост в рамках одной отрасли сразу выходит на новый уровень развития, поскольку получается синергия ресурсов под конкретное место в сотрудничестве с работодателями», – сказал Журавлев.
По его словам, такой подход даст мигрантам совершенно иные возможности в социальном росте и развитии на своем месте работы, а российскому рынку – новый уровень кадров.
В самом Узбекистане квалифицированных работников готовят в 14 специализированных центрах и почти 60 профессиональных учебных заведениях начального и среднего уровня подготовки.
Для помощи своим соотечественникам, работающим в России, Узбекистан открывает специальные представительства в Москве, Петербурге, Самаре, Уфе, Новосибирске и еще десятке городов России. Их специалисты займутся трудовой и социальной адаптацией мигрантов. Об этом пишет сайт “Мигранто.ру”.