Россиядаги «Агора»ҳуқуқни ҳимоя қилиш халқаро ташкилоти раҳбари Павел Чиков чегара пунктларида чегарачилар томонидан берилган иккита рад жавоби суратларини илова қилди.
Чиков Қозоғистон билан чегарада — Курган вилоятидаги чегара пунктида ва Саратов вилоятидаги чегара пунктида чегарачилар томонидан берилган иккита рад жавоби суратларини илова қилди. Бу ҳақда “Дарё.уз” нашри хабар берди.
Иккала ҳужжатда ҳам бу одамларга ҳарбий комиссариатлар қарори асосида Россиядан чиқиб кетишга рухсат берилмагани айтилган.akana.u
«Погранконтроль» Telegram-канали обуначиларидан камида беш киши ҳам Россия-Қозоғистон чегараси орқали чиқиб кетишга рухсат берилмагани ҳақида маълум қилди.
21 сентябрь куни сафарбарлик бошланганидан кейин Россиянинг баъзи қўшни мамлакатлар билан чегараларида навбатлар юзага келди. Шундан кейин Грузия ва Қозоғистон билан чегараларда айрим одамларга Россиядан чиқиб кетиш тақиқлангани ҳақида тасдиқланмаган хабарлар пайдо бўлди.
Дастлаб Россия ҳудудларидаги ҳарбий комиссарлар сафарбарлик бўйича армияга чақирилиши керак бўлган одамларга ўз шаҳри ёки туманини тарк этишни тақиқлаганди, бироқ 23 сентябрга келиб, уларнинг буйруқларида Россиядан чиқиш кетишга нисбатан тақиқлар пайдо бўлди.
Meduza манбалари маълум қилишича, ДХР, ЛХР ва Украинанинг Херсон ва Запорожье вилоятларидаги босиб олинган ҳудудларда «референдум» тугаганидан кейин сафарбарлик ёшидаги эркакларга Россиядан чиқиб кетиш тақиқланиши кутилмоқда. Тақиқ 28 сентябрь куни киритилиши мумкин.
Россияда нималар бўляпти?
21 сентябрь куни Россия президенти Владимир Путин Россияда қисман сафарбарлик эълон қилиш ҳақидаги фармонни имзолади. «Ватанимиз, яхлитлигимизни ҳимоя қилиш учун қисман сафарбарликни қўллаб-қувватлаш зарур, деб ҳисоблайман», — деди Россия раҳбари.
Россия мудофаа вазири Сергей Шойгунинг айтишича, қисман сафарбарлик чоғида 300 минг захирадаги аскар чақирилади. Унинг сўзларига кўра, бу Россия сафарбарлик ресурсининг тахминан 1 фоизини ташкил қилади. Хизмат ўтаб бўлган, ҳарбий-ҳисоб мутахассислиги ва жанговар тажрибага эга бўлганларгина чақирилади. Талабалар ва шошилинч хизмат ҳарбий хизматчилари сафарбар этилмайди, деган эди Шойгу.
Армияга чақириладиган одамлар сони кўрсатилган банд сафарбарлик ҳақидаги фармонда махфийлаштириб қўйилган. «Новая газета. Европа» нашри хабарига кўра, ушбу бандда бир миллион киши армияга чақирилиши ҳақида айтилади. Meduza’нинг федерал вазирликлардан бирига яқин манбаси айтиб беришича, армияга 1,2 миллион кишини чақириш режалаштирилмоқда.
Сафарбарлик ёши қанақа?
Ҳукумат баёнотига кўра, Россияда биринчи навбатда 35 ёшгача оддий аскарлар ва сержантлар, 50 ёшгача бўлган кичик офицерлар, 55 ёшгача бўлган катта офицерлар сафарбар этилади. Айни вақтда, аскарлар ва сержантлар 50 ёшгача, катта офицерлар эса 70 ёшгача захирада туради.

Глава международной организации по защите прав “Агора” Павел Чиков приложил фотографии двух отказов, выданных пограничниками на границе.
В России пограничники начали запрещать гражданам выезд из страны. Чиков приложил фотографии двух отказов, выданных пограничниками на границе с Казахстаном – на пограничном переходе в Курганской области и на погранпункте в Саратовской области. Об этом пишет издание “Дарё.уз”.
Телеграм-канал «Погранконтроль» сообщил, что не менее пяти подписчиков данного канала не пропустили через российско-казахстанскую границу.
После начала мобилизации 21 сентября на границах России с некоторыми соседними странами образовались очереди. После этого появились неподтвержденные сообщения о  том, что некоторым людям запретили выезд из России на границах с Грузией и Казахстаном.
Первоначально военные комиссары на русских территориях запрещали лицам, подлежащим призыву в армию, покидать свои города или районы. Но к 23 сентября в их приказы входили запреты на выезд из России.
По данным источников «Медузы», ожидается, что после «референдума» на оккупированных территориях ДНР, ЛНР и Херсонской и Запорожской областей Украины мужчинам призывного возраста будет запрещен выезд из России. Запрет может быть введен 28 сентября.
Что происходит в России?
21 сентября президент России Владимир Путин подписал указ об объявлении в России частичной мобилизации. «Я считаю, что необходимо поддержать частичную мобилизацию, чтобы защитить нашу Родину и целостность», — сказал российский лидер.
Министр обороны России Сергей Шойгу заявил, что в ходе частичной мобилизации будет призвано 300 тысяч солдат запаса. По его словам, это около 1% мобилизационных ресурсов России. Призывают только тех, кто прошел службу, имеет военно-учетную специальность и боевой опыт. Шойгу сообщил, что студенты и сотрудники МЧС мобилизованы не будут.
Пункт, определяющий количество людей, подлежащих призыву в армию, был засекречен в мобилизационном приказе. «Новая газета.Европа” сообщает, что в этом абзаце говорится, что в армию будет призван миллион человек. По словам источника «Медузы», близкого к одному из федеральных министерств, в армию планируется призвать 1,2 млн человек.
Каков возраст мобилизации?
Согласно заявлению правительства, Россия сначала мобилизует рядовых и сержантов в возрасте до 35 лет, младших офицеров в возрасте до 50 лет и старших офицеров в возрасте до 55 лет. При этом солдаты и сержанты находятся в запасе до 50 лет, а старшие офицеры до 70 лет.