Хорижий давлат фуқаролари 12 октябргача Россияни тарк этишлари ёки ҳуқуқий мақомларини расмийлаштиришлари керак.
“Свердловск гарнизони ички ишлар органлари миграция рўйхатини узайтирмаган чет эл фуқароларини мамлакатдан ўз вақтида чиқиб кетиши устидан назорат қилади. Полиция ходимлари қоидабузарларни аниқлашганида, уларни амалдаги қонунчилик асосида  жавобгарликка тортиш чораларини кўрадилар”, – дейди ИИВнинг Свердловск вилояти бўйича Бош бошқармаси матбуот хизмати раҳбари Валерий Горелих.
“ЕАН” сайтининг ёзишича, Екатеринбургда  19-23 сентябрь кунлари ўтказилган рейдлар давомида полиция 10 769 нафар хорижлик фуқарони текширган. Шунингдек, ҳуқуқни ҳимоя қилиш органлари томонидан 893 та иш берувчи ва 211 та хорижлик ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш жойлари текширилди. Текширув натижаларига кўра полиция томонидан 868 та маъмурий жавобгарлик ишлари  рўйхати тузилди. Россия Федерациясида бўлиш режимини бузганликлари учун 650 нафар фуқаро жавобгарликка тортилди. Яна 100 нафар чет эл фуқароси ноқонуний меҳнат фаолияти билан шуғулланганлиги аниқланган. Шунингдек, 41 нафар иш берувчи ноқонуний ишга жойлаштирганлик учун жавобгарликка тортилган. Бу ҳақда “ЕАН” нашри хабар берди.

Граждане иностранных государств будут обязаны выехать за пределы России до 12 октября или урегулировать свое правовое положение.
«Органы внутренних дел свердловского гарнизона будут осуществлять контроль за своевременным выездом из страны иностранных граждан, не продливших миграционный учет. Сотрудники полиции при выявлении нарушителей примут меры по привлечению их к ответственности, установленной действующим законодательством», – отметил начальник пресс-службы ГУ МВД по Свердловской области Валерий Горелых.
ЕАН писал, что в Екатеринбурге полиция в ходе рейдов с 19 по 23 сентября проверила 10 769 иностранцев. Кроме того, силовики проверили 893 работодателя и 211 мест компактного проживания иностранцев и лиц без гражданства. Полиция составила 868 административных дел. К ответственности за нарушение режима пребывания в РФ привлечено 650 граждан. Еще 100 иностранных граждан вели незаконную трудовую деятельность. Также 41 работодатель привлечен к ответственности за незаконное привлечение к труду. Об этом сообщает сайт “ЕАН”.