Қўлланмани нашрга тайёрлашда губернатор маъмурияти, ўзбек ва тожик диаспоралари, шунингдек “Забайкальский рабочий” газетаси таҳририяти иш олиб борди.
Забайкальеда русча-ўзбекча  ва  русча-тожикча“Справочник мигранта” (Мигрант қўлланмаси) китобининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Нашрнинг бир томонидаги маълумотлар рус тилида, иккинчи томонида ўзбек ёки тожик тилларида берилган, деб хабар беради “Мигранто. ру” сайти.
Вилоят ҳукумати сайтида “Қўлланма миллатлар бўйича федерал агентлик кўмагида яратилган”, – деб губернаторнинг ички сиёсат бўлими бошлиғи Денис Таскиннинг сўзлари келтирилган.
Аввалроқ Россия президенти Владимир Путин Россияда мигрантлар учун мослашиш марказларини ташкил этиш ғоясини қўллаб-қувватлаб, уларда Россия анъаналари, урф-одатлари ва қонунлари ўргатилиши кераклигини таъкидлаган эди.

Над изданием работали администрации губернатора, узбекской и таджикской диаспор, а также редакция газеты “Забайкальский рабочий”.
В Забайкалье презентовали “Справочник мигранта” на русско-узбекском и русско-таджикском языках.
На одной его стороне информация на русском языке, на другой – на узбекском или таджикском. Об этом сообщает «Мигранто.ру».
“Справочник создан при поддержке федерального агентства по делам национальностей”, – приводятся на сайте правительства края слова замначальника управления по внутренней политике губернатора Дениса Таскина.
Ранее президент РФ Владимир Путин поддержал идею создания для мигрантов в стране адаптационных центров в РФ, подчеркнув, что они должны знать российские традиции, обычаи и законы.