«Uzbekistan Airways» АЖ матбуот хизмати фойдаланилмаган чипталар учун пулни қайтиб олиш ҳақида расмий тушунтириш берди.
Бугунги кунда авиакомпания йўловчилари фойдаланилмаган авиачипта учун пул маблағини қайтаришни чипта сотиб олинган жойда – авиакомпаниянинг расмий сайтида, Uzbekistan Airways Sales филиалида ва авиакомпаниянинг чет элдаги ваколатхоналарида расмийлаштиришлари мумкин.
Авиакомпаниянинг расмий сайтида чипта пулини қайтариб беришни расмийлаштиришда йўловчининг шахсий маълумотлари, хизмат кўрсатувчи банк тўғрисидаги маълумотлар ва авиачипта маълумотлдарини киритиш талаб этилади. Фойдаланилмаган авиачипта учун пулни қайтариб бериш шакли Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фаолият олиб бораётган банкларнинг талабларига мувофиқ ишлаб чиқилган ва ушбу маълумотларни киритмасдан, пулни қайтариш бўйича авиакомпаниянинг молиявий кўрсатмаси берилмайди.
Айни пайтда авиакомпанияда бу борадаги барча жараёнларни соддалаштириш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда. Тез орада авиакомпания сайтида фойдаланилмаган ёки қисман фойдаланилган авиачипталар учун пул маблағини қайтаришнинг соддалаштирилган функциясидан фойдаланиш йўлга қўйилади.
Банк тўлов тизимлари томонидан дастурий таъминотнинг такомиллаштирилиши авиакомпаниянинг расмий сайтида авиачиптани қайтариш шаклини тўлдиришни сезиларли даражада соддалаштиради ва барча ахборот хавфсизлиги талабларига риоя қилган ҳолда, тўлов тизимларининг халқаро стандартларига мувофиқ узлуксиз ишлашини таъминлайди.

Информационная служба АО «Uzbekistan Airways» сообщила официальную информацию о том, как оформить возврат денежных средств за неиспользованный авиабилет.
На сегодняшний день, пассажир авиакомпании может оформить возврат денежных средств за неиспользованный авиабилет по месту приобретения билета – на официальном сайте авиакомпании, в филиале Uzbekistan Airways Sales и представительствах авиакомпании за рубежом.
При оформлении возврата денежных средств на официальном сайте авиакомпании, требуется внести личные данные пассажира, информацию об обслуживающем банке и данные авиабилета. Форма возврата средств за неиспользованный авиабилет разработана по требованиям банков Республики Узбекистан, и без внесения этих данных финансовое распоряжение от авиакомпании на возврат денежных средств обработке не подлежит.
На данный момент авиакомпания ведет систематичную работу над упрощением всех процессов и процедур. В самое ближайшее время функция упрощенного возврата денежных средств за неиспользованный или частично использованный авиабилет будет доступна на сайте авиакомпании.
Проводимые доработки программного обеспечения со стороны банковских платежных систем позволят значительно упростить заполнение формы возврата на сайте авиакомпании и обеспечат соблюдение всех требований информационной безопасности и мер непрерывности функционирования платежных систем в соответствии с международными стандартами.