Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги сўнгги вақтларда фуқаролардан Украина атрофидаги вазият бўйича айрим масалаларга ойдинлик киритиш мақсадида мурожаатлар кўпайганлиги муносабати билан ахборот берди.
ТИВ Украина атрофидаги вазият бўйича баёнот берди. Унда Ўзбекистон бошқа давлатларнинг ҳудудий яхлитлигини ҳурмат қилишга содиқлиги таъкидланган. ТИВ қонунбузарлик содир қилмаган чет элликлар, жумладан россияликлар мажбурий депортация қилинмаслигини маълум қилди. Бу ҳақда “Газета.уз” нашри хабар берди.
«Ўзбекистон ўзининг ташқи сиёсатини амалга оширишда миллий манфаатларга, асосий тамойиллар саналувчи, жумладан, очиқлик, тенг ҳуқуқлилик, суверенитет, ҳудудий яхлитликни ҳурмат қилиш, бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик каби устуворликларга доимо содиқдир», — дейилади баёнотда.
Шунингдек, ТИВ Ўзбекистон мавжуд вазиятни халқаро ҳуқуқ нормаларидан келиб чиқиб сиёсий-дипломатик йўл билан ҳал этиш учун шартларни имкон қадар тезроқ ишлаб чиқиш тарафдори эканлигини билдирди.
Вазирлик Ўзбекистон ҳудудига келаётган Россия фуқаролари сонининг кўпайишига ҳам изоҳ берди.
«Уларнинг мамлакатимизда бўлиш масаласи, шунингдек, эҳтимолий экстрадиция қилиниши Ўзбекистон қонунчилиги, икки томонлама ва кўп томонлама ҳуқуқий ҳужжатлар асосида тартибга солинишини қайд этамиз», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, ТИВнинг қайд этишича, ҳуқуқбузарлик содир қилмаган хорижий давлат фуқаролари мажбурий депортация қилиб юборилмайди.
Эслатиб ўтамиз, Украинанинг Россия назоратига ўтган ҳудудларида 23−27 сентябрь кунлари ўтказилган референдумларда аҳоли Россияга қўшилиш учун овоз берганди.
Украина Ташқи ишлар вазирлиги бу воқеалар Украинанинг маъмурий-ҳудудий тузилиши ва халқаро миқёсда тан олинган чегаралари учун ҳеч қандай оқибатларга олиб келмаслигини билдирганди.
«Ушбу ҳудудларда одамларни қурол билан баъзи қоғозларни тўлдиришга мажбурлаш Россиянинг Украинага бўлган тажовузкорлигидаги навбатдаги жиноятидир. Бундай ҳаракатлар Украина конституцияси ва қонунларини, шунингдек, Россиянинг халқаро ҳуқуқ нормалари ва халқаро мажбуриятларини қўпол равишда бузади», — дейилади Украина ТИВ баёнотида.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ушбу ҳолатга: «Украинанинг Донетск, Луганск, Херсон ва Запороже вилоятларини аннекция қилиш тўғрисидаги ҳар қандай қарор юридик кучга эга бўлмайди ва қоралашга лойиқдир», — дея изоҳ берганди.
Россия 30 сентябрь куни Кремлда Россия Федерацияси таркибига янги ҳудудларни киритиш бўйича келишувларни имзолаш маросимини ўтказди.
Россияда қисман сафарбарлик эълон қилингандан сўнг, ҳарбий ёшдаги эркаклар ҳарбий ҳаракатларда қатнашишни истамай, мамлакатни тарк эта бошлади. Россияликлар борган асосий мамлакатлар Қозоғистон (расмий маълумотларга кўра, 21 сентябрдан бери улардан 98 минг киши кирган), Грузия (53 мингдан ортиқ) ва Финляндия (55 мингдан ортиқ) ҳисобланади.

Министерство иностранных дел Узбекистана сделало заявление «в связи с участившимися в последнее время обращениями граждан с просьбой разъяснить отдельные вопросы по ситуации вокруг Украины».
МИД выступил с заявлением по ситуации вокруг Украины. В нем говорится, что Узбекистан неизменно привержен уважению территориальной целостности других государств. Кроме того, МИД заявил, что граждане зарубежных стран, включая РФ, не совершившие правонарушений, не подлежат принудительной депортации.Об этом пишет “Газета.уз”.
«Республика Узбекистан неизменно привержена в осуществлении своей внешней политики национальным интересам, основополагающим принципам, в том числе открытости, равноправия, уважения суверенитета, территориальной целостности, невмешательства во внутренние дела других государств», — говорится в заявлении.
«Узбекистан выступает за скорейшее формирование условий для урегулирования нынешней ситуации политико-дипломатическим путём в соответствии с нормами международного права», — также заявил МИД.
Внешнеполитическое ведомство прокомментировало и «увеличение числа прибывающих граждан Российской Федерации на территорию Узбекистана».
«Вопрос их нахождения в нашей стране регламентируется законодательством Узбекистана, двусторонними и многосторонними договорно-правовыми актами, включая их возможную экстрадицию», — говорится в заявлении.
При этом, подчеркнул МИД, граждане зарубежных стран, не совершившие правонарушения, принудительной депортации не подлежат.
Напомним, прошедшие 23−27 сентября на подконтрольных России территориях Украины референдумы, как сообщили местные центризбиркомы, показали желание их жителей присоединиться к РФ.
Министерство иностранных дел Украины заявило, что эти мероприятия не имеют ничего общего с волеизъявлением и не имеют никаких последствий для административно-территориального устройства Украины и международно признанных границ.
«Принуждение людей на этих территориях заполнять какие-то бумаги под дулом автомата — очередное преступление России в ходе ее агрессии против Украины. Подобные действия грубо нарушают Конституцию и законы Украины, а также нормы международного права и международные обязательства России», — говорится в заявлении украинского МИДа.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш по этому поводу заявил: «Любое решение об аннексии Донецкой, Луганской, Херсонской и Запорожской областей Украины не будет иметь законной силы и заслуживает осуждения».
В России  30 сентября в Кремле провели церемонию подписания договоров о вступлении в состав РФ новых территорий.
После объявления частичной мобилизации в России страну стали покидать мужчины призывного возраста, не желающие участвовать в военных действиях. Основные страны выезда россиян — Казахстан (с 21 сентября по официальным данным туда въехало 98 тысяч граждан РФ), Грузия (более 53 тысяч) и Финляндия (более 55 тысяч).