Мариуполда ишлашга рози бўлган мигрантларга 130 минг рублдан 250 минг рублгача пул тўлаш ваъда қилинган.
Тожикистон Республикасидан келган мигрантларга Мариуполдаги тиклаш ишларини амалга ошириб, пул ишлаш таклиф этилган, деб хабар бермоқда “Озодлик” радиоси.
Унга кўра бу ишга рози бўлган ишчиларга 130 минг рублдан 250 минг рублгача пул тўлаш ваъда қилинган. Меҳнат мигрантларига юқори маошлардан ташқари ижтимоий пакет – уй-жой ва кунига уч маҳал овқат ваъда қилинган. Маприуполга ишга юборилганларнинг сони ҳозирча номаълум. Тожикистон элчихонасида Россия ҳукуматидан Мариуполни тиклашга ишчиларни юбориш ҳақида расмий хабар олмаганликларини маълум қилишди.
Журналистларнинг маълумотларига кўра, тожикистонлик қурилиш компаниялари  ҳам вайрон бўлган шаҳарга қурувчиларни танлаб, ишга юбормоқда.
Халқаро Миграция  ташкилоти маълумотларига кўра Россияда  Марказий Осиёдан борган 4 миллионга яқин мигрант ишлайди: уларнинг 1 миллион нафари Тожикистондан, 1 миллиони Қирғизистондан ва 2 миллионга яқини Ўзбекистондан. Бу ҳақда 24.kg нашри хабар берди.

Согласившимся мигрантам обещают платить от 130 до 250 тысяч рублей в месяц.
Российские строительные компании отправляют трудовых мигрантов из Таджикистана на восстановление разрушенного Мариуполя, сообщает радио «Озоди».
По его данным, мигрантам из РТ предложили заработать на восстановительных работах в Мариуполе. Согласившимся мигрантам обещают платить от 130 до 250 тысяч рублей в месяц. Помимо высокой зарплаты, трудовым мигрантам обещают соцпакет — временное жилье и трехразовое питание.
Точное число отправленных неизвестно. Между тем в посольстве Таджикистана заявили, что официального уведомления от российских властей об отправке таджикистанцев на восстановление Мариуполя не получали.
По сведениям журналистов, набором и отправкой строителей в Мариуполь занимаются и таджикские строительные фирмы.
В России, по данным Международной организации по миграции, работают приблизительно 4 миллиона мигрантов из Центральной Азии: 1 миллион — из Таджикистана, 1 миллион — из Кыргызстана, около 2 миллионов — из Узбекистана. Об этом сообўает издание 24.kg.