Ўзбекистонда эски турдаги ҳайдовчилик гувоҳномасини янгисига алмаштириш давом этмоқда. Россиянинг Марказий федерал округида яшаб, меҳнат қилаётган юртдошларимиз ҳам ўша ернинг ўзида янги гувоҳнома олишлари мумкин.
Айни пайтда Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЙҲХ Бош бошқармасида берилаётган янги турдаги гувоҳномалар Ўзбекистон Республикасининг Москвадаги элчихонаси консуллик бўлимида ҳам берилади.Бу ҳақда «UzConsularMos | F.A.Q» канали хабар берди.
Янги гувоҳномага эга бўлиш учун юртдошларимиз қуйидаги ҳужжатларни тақдим этишлари керак:
1. Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг биометрик паспорти (яшил паспорт) ёки ID-карта;
2. Ҳайдовчилик гувоҳномасининг асл нусхаси;
3. Ҳайдовчилик гувоҳномасига техник талон;
4. Давлат божи ва консуллик йиғимини тўлашлари керак – $40 + 210.000 сўм рубль ҳисобида (тахминан 1.3000 рубль).
Ҳайдовчилик гувоҳномасини тайёрлаш муддати ўртача бир ой, чунки ҳужжат Ўзбекистон ИИВда, Тошкент шаҳрида тайёрланади.
Эслатма: ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш учун қуйидаги ҳавола бўйича олдиндан рўйхатдан ўтиш мумкин: https://e-navbat.mfa.uz/texnolog/view?id=341&language=ru

В Узбекистане продолжается обмен старых водительских прав на новый образец. Наши соотечественники живущие и работающие в ЦФО России там же могут получить новое удостоверение.
Обмен водительского удостоверения старого образца на новый образец выдаваемый в настоящее время ГУБДД МВД Республики Узбекистан, для граждан Республики Узбекистан проживающих в ЦФО РФ производится в консульском отделе Посольства Республики Узбекистан в Москве. Об этом сообщает канал «UzConsularMos | F.A.Q».
При себе обязательно необходимо иметь:
1.  Копия (и оригинал при наличии) биометрического паспорта гражданина Республики Узбекистан (зелёного цвета) или ID-карта;
2. Оригинал водительского удостоверения;
3. Оригинал технического талона к водительскому удостоверению;
4. Оплатить госпошлину и консульский сбор $40 + 210.000 сум в рублях по курсу (приблизительно 1.300 рублей).
СРОК ИЗГОТОВЛЕНИЯ НОВОГО ВОДИТЕЛЬСКОГО УДОСТОВЕРЕНИЯ в среднем 1 (один) МЕСЯЦ, так как оно печатается в МВД Республики Узбекистан в г.Ташкенте.
‼ ВАЖНО: на подачу документов на обмен водительского удостоверения можно записаться предварительно на сайте: https://e-navbat.mfa.uz/texnolog/view?id=341&language=ru.