Россия Қирғизистоннинг ЕОИИга қўшилиш жараёни доирасида мазкур назорат-ўтказиш пунктини модернизация қилишга катта ҳисса қўшди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон чегарасида модернизациядан сўнг “Достук”назорат-ўтказиш пункти очилди. Маълумки. Россия Қирғизистоннинг ЕОИИга қўшилиши доирасида унинг қайта тикланишига катта ҳисса қўшган. Бу ҳақда sputnik.uz сайти хабар берди.
Очилиш маросимида Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раҳбари Оқилбек Жапаров ва Россия Бош вазири ўринбосари Алексей Оверчук иштирок этди. Шу тариқа, Оверчук ҳар икки давлат кўплаб халқаро форматларда ўзаро ҳамкорлик қилаётганини таъкидлаб, Қирғизистонни Россиянинг ишончли иттифоқчиси ва ҳамкори, деб атади.
“Достук” назорат-ўтказиш пунктининг очилиши ЕОИИ доирасидаги яқин ҳамкорлигимиз рамзидир. Бу бизга янги сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш, иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, ҳар қандай чақириқларга биргаликда жавоб бериш имконини беради”, деди у.
Россия ҳукумати раисининг ўринбосари ҳамкорликдаги иш жуда яхши натижа берганлиги яққол кўриниб турганини таъкидлаб, ҳар икки давлат ҳам ҳамкорликни янада ривожлантириишдан манфаатдорлигини айтди.

Значительный вклад в модернизацию пропускного пункта внесла Россия в рамках процесса присоединения Кыргызстана к ЕАЭС.
На границе между Узбекистаном и Кыргызстаном после модернизации открылся новый пункт пропуска “Достук”. Об этом пишет портал sputnik/uz.
Известно, что Россия внесла значительный вклад в его реконструкцию в рамках присоединения Кыргызстана к ЕАЭС. В церемонии открытия приняли участие глава кабмина Кыргызстана Акылбек Жапаров и замглавы правительства России Алексей Оверчук.
Так, Оверчук отметил, что оба государства взаимодействуют во многих международных форматах, а также называл Кыргызстан надежным союзником и партнером России.
“Открытие пункта пропуска “Достук” символизирует наше тесное сотрудничество в рамках ЕАЭС. Оно позволяет нам реализовывать новые инвестиционные проекты, расширять экономическое взаимодействие, вместе отвечать на любые вызовы. Мы Союз”, – подчеркнул он.
Также зампред правительства России отметил, что сегодня видно, что совместная работа дала “очень хороший результат” и заявил, что обе страны нацелены на дальнейшее сотрудничество.