Ўзбек тили ва адабиёти бўйича Халқаро олимпиадада қатнашиш истагида бўлган талабалар бу тилда бемалол сўзлашиб, келгусида Навоий тилини янада чуқурроқ ўрганишга бел боғлаганлар.
Россиялик талабалар ўзбек тили ва адабиёти бўйича Халқаро олимпиадада қатнашадилар.
Ўзбек тилидаги билимларини  синаб олиш ниятида бўлган 45 талаба Халқаро олимпиадада иштирок этиш учун ариза берган. Олимпиадада Россиядан ташқари Қозоғистон, Тожикистон, Афғонистон, Туркия, Япония, Жанубий Кореда билим олаётган талабалар иштирок этишади.
Бугунги кунда Москва давлат лингвистика университети қошида Ўзбек тили ва маданияти маркази  фаолият кўрсатмоқда. Марказ Алишер Навоий тилини мукаммал даражада ўрганадиган бўлажак таржимонлар ва минтақашуносларни тайёрлайди. Бу ҳақда “Спутник Ўзбекистон” хабар бермоқда.

Студенты, желающие участвовать в Международной олимпиаде по узбекскому языку и литературе, свободно владеют языком и в будущем намерены более глубоко изучить язык Алишера Навои.
Студенты из России участвуют в Международной олимпиаде по узбекскому языку и литературе
Заявки прислали 45 студентов. Кроме России, в олимпиаде участвуют Казахстан, Таджикистан, Афганистан, Турция, Япония, Южная Корея.
Кстати, в России существует Центр узбекского языка и культуры
при Московском государственном лингвистическом университете – в нем обучаются будущие переводчики и регионоведы, профессионально изучающие язык Алишера Навои. Об этом пишет “Спутник Узбекистан”.