“Озоди” тожик хизмати ўз муштарийлари ёрдамида, Россия расмийлари маълумотига кўра, Белгороддаги полигонда урушга сафарбар қилинганларни ўққа тутган, ўзи ҳам ўша ерда отиб ўлдирилган тожикистонликлардан бирининг шахсини аниқлашга муваффақ бўлди.
Россиялик расмийлар террорчи деб иддао қилаётган бу тожикистонликнинг исми Эҳсон Аминзода бўлиб, 24 ёшли бу йигит Москвадаги ресторанлардан бирида ишлаб келган. Яқинларининг айтишича, Россия фуқароси бўлмаган Аминзода сўнгги марта 10 октябрь куни алоқага чиққан. Ўша пайтда у Москвада бўлиб, қариндошларига урушга кетиш режаси ҳақида гапирган эмас. 15 октябрь куни Белгороддаги полигонда рўй берган отишмада, расмий маълумотларга кўра, ҳужумчилардан ташқари 11 киши ўлдирилгани яна 15 киши турли оғирликдаги жароҳатлар билан тиббий муассасага етказилган, дея маълум қилинганди.
Эҳсоннинг отаси – Хатлон вилояти маъмурияти ходими бўлган Тожиддин Аминзода “Озоди” тожик хизмати билан суҳбатда ўғли ўлдирилганини тасдиқлаган. Марҳумнинг акаси – Москвада ишлайдиган Фируз эса Эҳсоннинг 7 ой муқаддам Россияга келиб, Москвадаги ресторанлардан бирида ишлаб юрганини айтган. У Эҳсоннинг полигонга қандай бориб қолганидан бехабар эканини таъкидлаган.
Эҳсоннинг дўстларидан бири шахси очиқланмаслиги шарти билан Озодликка унинг Украинадаги урушга бориш нияти бўлмаганини, у Москвада пул топиб, ватанига қайтиб, тўй қилмоқчи бўлганини айтган.
“У радикал эмасди, бошқа йигитлардан ҳеч қаери билан ажралиб турмасди. Агар у исломий радикал бўлганида, ҳеч қачон ресторанда ишламаган бўларди”, деган марҳумнинг дўсти. У ҳам Россия паспортига эга бўлмаган тожикистонликнинг қай йўсинда армияга бориб қолгани ҳақида аниқ бир гап айтолмаган.
Тожикистон расмийлари мамлакат фуқаросининг Белгород вилоятидаги ҳужумга алоқадорлиги ҳодисасини текшираётганларини, бу масала билан Тожикистоннинг Москвадаги элчихонаси шуғулланаётганини билдирганлар.
Россия Мудофаа вазирлиги 15 октябрь оқшомида Ғарбий ҳарбий округнинг Белгород вилоятидаги полигонида МДҲ давлатларидан бирининг икки нафар фуқароси томонидан террор хуружи амалга оширилгани ҳақида маълумот тарқатган. Вазирлик гумонланувчиларнинг исмларини ҳам, уларнинг қайси давлат фуқароси эканини ҳам очиқлаган эмас. Россиядаги бир қанча нашр можаро сабаби ҳақида турлича талқинларни ёзиб чиқишган, улар орасида диний масаладаги тортишув ҳам бор.
Айрим манбаларга кўра, полигондагиларни ўққа тутганлар уч киши бўлиб, улардан бири воқеа жойидан қочишга муваффақ бўлган, бироқ бу маълумот расман тасдиқланган эмас. Бу ҳақда Тожикистоннинг “Озоди” (Озодлик) хизмати хабар берди.

Таджикской службе “Озоди” (“Свобода”)  удалось установить личность одного из таджикистанцев, который, по версии российских властей, стрелял по призывникам на полигоне в Белгороде и сам был там застрелен.
Имя этого таджикистанца, которого российские власти называют террористом, — Эхсон Аминзода, 24-летний парень, работавший в одном из ресторанов Москвы. Родственники говорят, что последний раз с Аминзодой, который не является гражданином России, связывались 10 октября. В это время он находился в Москве и не сообщил родным о своем плане идти на войну.
По официальной информации, помимо нападавших погибли 11 человек, еще 15 человек доставлены в медучреждения с травмами различной степени тяжести.
Отец Эхсана – Таджиддин Аминзода, сотрудник администрации Хатлонской области, в интервью таджикской службе «Озоди» подтвердил, что его сын был убит. Брат погибшего Фируз, работающий в Москве, рассказал, что Эхсан приехал в Россию 7 месяцев назад и работал в одном из ресторанов Москвы. Он заявил, что не знает, как Эхсан попал на полигон.
Один из друзей Эхсана на условиях анонимности сообщил «Озоди», что у него не было намерения ехать на войну в Украину. Он хотел заработать денег в Москве, вернуться на родину и жениться.
«Он не был радикалом, ничем не отличался от других парней. Если бы он был исламским радикалом, он бы никогда не работал в ресторане», — сказал друг погибшего. Он тоже не мог точно сказать, как таджикистанец, не имевший российского паспорта, попал в армию.
Власти Таджикистана заявили, что расследуют дело о причастности гражданина страны к теракту в Белгородской области, этим вопросом занимается посольство Таджикистана в Москве.
Вечером 15 октября Минобороны России сообщило о совершении теракта двумя гражданами одной из стран СНГ на полигоне в Белгородской области Западного военного округа. Министерство не раскрыло имена подозреваемых или их национальности. Несколько изданий в России опубликовали разные версии причин конфликта, в том числе спор по религиозному вопросу.
По некоторым данным, на полигоне стреляли трое человек, одному из которых удалось скрыться с места происшествия, но официально эта информация не подтверждена.  Об этом написал служба “Озоди” Таджикистана.