Ўзбекистон мисолида кўрадиган бўлсак, сентябрь охиридаги рейслар нархи 11,7 миллион сўмдан бошланган. Бу Россияда қисман сафарбарликнинг бошланиши билан боғлиқ эди.
Бугунги кунга келиб чипталар нархи арзонлашди ва багажсиз 3,2 миллион, багаж билан 4,3 миллион сўмни ташкил қилди. Бунинг сабаби Россиянинг кўплаб регионларида ҳарбий сафарбарлик яукунланаётганлиги. Қолаверса, Россияни тарк этмоқчи бўлганлар аллақачон ўзлари мўлжал қилган мамлакатларга чиқиб кетишди ва чипталарга бўлган талаб кескин тушиб кетди.
Маълумот учун: 2022 йил 21 сентябрь куни Россия Федерацияси президенти Владимир Путин қисман сафарбарлик бошланганини эълон қилганди. Шундан сўнг юз минглаб россияликлар мамлакатни тарк этиб, Кавказ ва Марказий Осиё давлатларига йўл олишди. Бу ҳақда upl.uz хабар берди.

Согласно данным Ассоциации туроператоров России, цены на авиабилеты с конца сентября на сегодняшний день упали в 4-10 раз.
Для примера берется Узбекистан, стоимость перелёта в который в конце сентября начинался от 11.7 млн сумов. Связано это было с началом частичной мобилизацией в России.
На сегодняшний день цены на билеты упали и составляют 3.2 млн сум без багажа и 4.3 млн сум с багажом. Причиной этому служит то, что во многих регионах России уже завершается объявленная мобилизация. Кроме того, те, кто хотели покинуть Россию, уже сделали это и спрос на билеты резко упал.
Для справки: 21 сентября 2022 года, президент Российской Федерации Владимир Путин объявил о начале частичной мобилизации, после которой сотни тысяч россиян покинули страну, направившись в страны Кавказа и Центральной Азии. Об этом сообщает upl.uz хабар берди.