Шу ойдан яқин ва узоқ хориждан олий ўқув юртларида ўқиш учун талабаларни саралаш бошланди. Бу йил 30 минг нафаргача талабани ўқишга қабул қилиш режалаштирилган.
2023-2024 ўқув йили учун РФ Ҳукумати томонидан олий ўқув юртларида хорижлик ёшларнинг таҳсил кўришлари учун 30 минг ўрин ажратилган. Ўтган ўқув йилида бу кўрсаткич 23 минг ўринни ташкил этган, деб хабар беради “Консультант.ру”.
Квоталар сонининг ўсиши МДҲ давлатларига ҳам тегишлилиги маълум албатта. Қуйидаги квота кўрсаткичлари бўлажак талабалар учун қизиқарли бўлиши мумкин:
Беларусь – 1300 ўрин;
Тожикистон – 1000 ўрин;
Ўзбекистон – 800 ўрин;
Қирғизистон – 700 ўрин;
Қозоғистон – 700 ўрин;
Арманистон – 250 ўрин;
Озарбайжон -250 ўрин;
Абхазия – 110 ўрин.
Квота бўйича ўқишга кирган талабаларнинг ўқиши бепул бўлади, уларга ётоқхонадан жой ажратилади, стипендия тўланади.
Россия олий ўқув юртларининг бакалавриат, магистратура ва ординатураларида 175та мамлакат фуқаролари квота бўйича бепул таҳсил олишлари мумкин.

Отбор студентов из стран ближнего и дальнего зарубежья начнется уже в этом месяце, планируется, что в вузы поступит до 30 тысяч человек.
С этого месяца начался отбор студентов из ближнего и дальнего зарубежья в высшие учебные заведения. Об этом сообщает «Консультант.ру».
На 2023-2024 учебный год Правительство Российской Федерации выделило им 30 000 мест для обучения в высших учебных заведениях. В прошлом учебном году этот показатель составлял 23 тысячи мест.
Известно, что увеличение количества квот распространяется и на страны СНГ. Абитуриентам могут быть интересны, сколько мест для обучения выделяют для следующих стран:
Беларусь – 1300 мест;
Таджикистан – 1000 мест;
Узбекистан – 800 мест;
Кыргызстан – 700 мест;
Казахстан – 700 мест;
Армения – 250 мест;
Азербайджан – 250 мест;
Абхазия – 110 мест.
Студентам, зачисленным в ВУЗы по квоте обучение будет бесплатным, им предоставят место в общежитии, будут выплачивать стипендии.
Получить квоту на бесплатное обучение в российских учебных заведениях по программам бакалавриата, специалитета, магистратуры, ординатуры могут граждане из 175 стран мира.