Сахалин вилоятида 2023 йилда хорижлик фуқаролар учун патент  тўлови тахминан 10% га ошади ва 7570,14 рублни ташкил этади.
Сахалин вилояти меҳнат ва аҳоли бандлиги агентлиги раҳбари Татьяна Бабич депутатларга “Сахалин вилоятида меҳнат бозорининг ҳудудий хусусиятларини акс эттирувчи 2023 йилга мўлжалланган коэффициентни белгилаш тўғрисида“ги қонун лойиҳасини тақдим этди. Минтақавий меҳнат бозорида ишчи кучи масаласи бўйича талаб ва таклиф мутаносиб эмас, шунингдек кадрлар етишмаслиги муаммоси ҳам мавжуд.  Минтақада хорижлик ишчиларни жалб қилишни зарур деб ҳисоблайдилар, деб ёзади migranto.ru.
Минтақавий коэффициент меҳнат мигрантларини  иқтисодий жиҳатдан тартибга солиш, меҳнат бозорини ҳимоя қилиш ва Россия Федерацияси фуқаролари учун устувор бандликни таъминлаш чораси сифатида белгиланади. Қонун лойиҳасида уни 2023 йил учун 2,81 миқдорда белгилаш таклиф этилмоқда.
Бу қиймат қуйидагича олинган. Биринчидан,   ўрта малакали ишчиларнинг бўш иш ўринларига патент асосида хорижлик ишчилар қабул қилинганда 2023 йилда кўзда тутилган маошлардан (58 231,85 рубль)  шахсий даромад солиғи (7 570,14 рубль) ушлаб қолинади. Кейин бу миқдордан кўзда тутилаётган коэффицинент  қиймати чиқарилди.
Шундай қилиб, қонун лойиҳаси қабул қилинганидан сўнг Сахалин вилоятида хорижлик фуқаролар учун патент  учун белгиланган аванс тўлови тахминан 10% га ошади ва 7570,14 рублни ташкил этади. Жорий 2022 йил учун коэффициент 2,89, патент нархи эса 6867 рублни ташкил қилади.
Меҳнат ва бандлик агентлигининг фикрича, минтақавий коэффициентнинг бундай ҳажми чет эллик ишчи кучи сонини барқарорлаштириш ва иқтисодий эҳтиёжларга мувофиқ Сахалин вилоятига малакали хорижлик ишчиларни жалб қилишга ёрдам беради. Қонун лойиҳаси биринчи ўқишда қабул қилинди ва вилоят депутатлари томонидан қўллаб-қувватланди.

Ежемесячный фиксированный авансовый платеж за патент для иностранных граждан в Сахалинской области в 2023 году увеличится приблизительно на 10% и составит 7 570,14 рубля.
Руководитель областного агентства по труду и занятости населения Татьяна Бабич представила депутатам законопроект «Об установлении на 2023 год коэффициента, отражающего региональные особенности рынка труда в Сахалинской области».
Спрос и предложение по вопросу рабочей силы на региональном рынке труда непропорциональны, также наблюдается дефицит кадров. В область считают необходимым привлекать иностранных работников, пишет migranto.ru.
Региональный коэффициент определен как мера экономического регулирования трудовых мигрантов, защиты рынка труда и обеспечения приоритетного трудоустройства граждан РФ. Законопроектом предлагается установить его в размере 2,81 на 2023 год.
Получилось такое значение следующим образом. Сначала из размера средней зарплаты в 2023 году по вакансиям работников средней квалификации, замещаемых иностранными работниками по патентам (58 231,85 рубля) высчитали НДФЛ (7 570,14 рубля). Затем эту сумму поделили на фиксированный авансовый платеж (1 200 рублей) и разделили на прогнозное значение коэффициента-дефлятора — 2,245 (значение прошлого года — 1,980, умноженное на индекс роста потребительских цен — 1,134).
Таким образом, после принятия законопроекта ежемесячный фиксированный авансовый платеж за патент для иностранных граждан в Сахалинской области увеличится приблизительно на 10% и составит 7 570,14 рубля. На текущий 2022 год коэффициент установлен в размере 2,89, а стоимость патента равна 6 867 рублям.
В агентстве труда и занятости считают, что данный размер регионального коэффициента будет способствовать стабилизации численности иностранной рабочей силы и привлечению в Сахалинскую область квалифицированных иностранных работников в соответствии с потребностями экономики. Законопроект прошел первое чтение и получил поддержку областных депутатов.