Россияда 120 миллион квадрат метрдан зиёд майдонни фойдаланишга топшириш учун мамлакат уй-жой қурилиши соҳасида 5 миллион ишчи етишмайди, дейди Россия қурувчилар уюшмаси вице-президенти Антон Мороз.
Унинг аниқлик киритишича, Росстат бу соҳада  мутахассислар етишмаслигини икки баравар кам, яъни 2,5 миллион деб ҳисобламоқда. Бу ҳақда Коммерсант.ру хабар берди.
Морозовнинг сўзларига кўра, коронавирус пандемияси даврида мигрантларнинг оммавий равишда чиқиб кетишлари ишчилар етишмаслигига олиб келган. Бундан ташқари, хорижлик фуқароларни бошқа бозорларга йўналтириш бошланди, шу сабабли яқин келажакда қурилиш соҳасида ижобий ўсиш кутилмаяпти, дейди Антон Мороз.
– Бугунги кунда қурилиш соҳасида қарийб 6,5 миллион киши меҳнат қиляпти. 120 миллион квадрат метр уй-жойни фойдаланишга топшириш миллий лойиҳаси бўйича вазифаларни бажариш учун, бизнинг ҳисоб-китобларга кўра. 11,5 миллион кишини жалб қилиш талаб этилади, демак яна 5 миллион нафар ишчи керак, – деди у.
Сентябрь ойида Россия Бош вазири ўринбосари Марат Хуснулин мамлакатдаги қурилиш объектларига енгил иқтисодий айбловлар билан жазо ўтаётган маҳкумларни ишга жалб қилиш мумкинлигини айтганди. Унинг сўзларига кўра қурилиш объектларига   Шимолий Кореядан 20-50 минг нафарга яқин ишчиларни жалб этиш мумкин. У КХДР дан келган ишчиларнинг меҳнат унумдорлиги россиялик ишчиларникидан 2,5 баравар юқори, деб ҳисоблайди.
Октябрь ойида соҳа раҳбарлари 21 сентябрдан эълон қилинган қисман ҳарбий сафарбарликка чақирилаётган ишчиларнинг хизматини кечиктиришни сўрай бошлаганлар. Қурилиш соҳаси вакиллари муҳим ишларни бажараётган ишчиларни брон қилиш учун тегишли идораларга мурожаат қилишди. Компаниялар кадрлар етишмаслиги туфайли баъзи лойиҳалар бўйича ишларни  тўхтатиб қўйишга тўғри келишидан ташвишдалар.

Для выполнения цели по вводу более 120 млн кв. м жилья в России стройотрасли не хватает 5 млн рабочих, заявил вице-президент Национального объединения строителей Антон Мороз.
Он уточнил, что Росстат оценивает нехватку специалистов в отрасли вдвое меньше — 2,5 млн человек. Об этом пишет Коммерсант.ру.
По словам господина Морозова, к нехватке рабочих привел массовый отъезд мигрантов во время пандемии коронавируса. Кроме того, началась переориентация иностранных граждан на другие рынки, из-за чего позитивной динамики в отрасли ближайшее время не ожидается, отметил Антон Мороз.
«На сегодняшний день в строительной сфере задействовано около 6,5 млн рабочих. Для выполнения задач по нацпроекту по вводу 120 млн “квадратов” жилья, по нашим оценкам, необходимо задействовать до 11,5 млн человек, то есть сейчас нужно еще 5 млн рабочих»,— сказал он на девелоперском форуме в Москве (цитата по «РИА Новости»).
В сентябре вице-премьер России Марат Хуснуллин говорил, что на стройки в России могут привлечь осужденных по нетяжелым экономическим статьям. По его словам, также на стройках могут задействовать 20–50 тыс. северокорейских рабочих. Он считает, что производительность рабочих из КНДР в 2,5 раза выше, чем у российских.
В октябре застройщики начали просить об отсрочке для сотрудников, попавших под частичную мобилизацию, которая объявлена с 21 сентября. Представители стройиндустрии обратились в профильные ведомства с призывом предоставить бронь работникам, которые занимают критически важные должности. Компании опасаются, что из-за дефицита кадров им придется заморозить часть проектов.