Мордовиядаги 17-сонли ахлоқ тузатиш колониясида гиёҳванд моддалар савдоси, қотиллик ва зўрлаш учун жазо ўтаётган 40 нафардан ортиқ чет эликлар “Вагнер” хусусий ҳарбий компанияси таркибида урушга жўнатилди.
“Новая газета. Европа” нашри Мордовиянинг 17-сонли ахлоқ тузатиш колонияси маҳбусларининг шахсини аниқлашга муваффақ бўлди.
Улар сентябрь ойининг охирида Евгений Пригожиннинг “Вагнер” ҳарбий консалтинг компанияси таркибида Украинадаги жанговар зонага жўнатилган. Ушбу муассасада жами юздан ортиқ киши фронтга кетган бўлса, уларнинг ярми Ўзбекистон, Тожикистон, Молдова, Сербия ва Миср фуқаролари, улар орасида Украина фуқаролари ҳам бор.
Мордовиядаги 17-ахлоқ тузатиш колониясидан урушга жалб қилинган деярли барча чет элликлар гиёҳванд моддаларни сотишда айбланиб, қаттиқ режимда 7 йилдан 16 йилгача қамоқ жазосига ҳукм қилинган. Масалан, Ўзбекистоннинг икки фуқароси – тошкентлик Бахтиёр Қувондиқов ва қорақалпоғистонлик Қуралбек Қўчқоров Москва ва Москва вилоятида героин билан қўлга тушишган. Қўчқоров колонияда олти ойдан камроқ вақт ўтказган. Люберцы шаҳар суди ўз ҳукмини 15 март куни эълон қилган.  Шунингдек, март ойида уларнинг ҳамюрти Исломбек Соборов ҳам жазо олди.
Гиёҳванд моддалар савдоси бўйича муддатини ўтаётган Ўзбекистон фуқролари  Азамат Зулунов ва Сардор Зокировлар ҳам урушга жўнатилган. Уларнинг иккаласи ҳам 2021 йил бошида судланган. Жиноят иши қўзғатилунига қадар судлар Зулуновни икки марта жаримага  тортган ва мамлакатда бўлиб туриш қоидаларини бузганлиги учун Россия Федерациясидан чиқариб юборишга қарор қилган.
Шунингдек, героин сотганлиги учун 6 йилга озодликдан маҳрум этилган. Ўзбекистон фуқаролари Насимхон Мовлонов ва Москва яқинидаги Егорьевск шаҳрида 7 йилга озодликдан маҳрум этилган Сарваржон Мамазиязодлар хусусий ҳарбий компания таркибига жалб қилинган.
Хизматга чақирилганлардан бирининг исми ва шахсй маълумотлари қотилликда айбланган Россия фуқароси Юнус Селимовга мос келади. Суд ҳукмига кўра, у шериклари билан бирга ўзини ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходими сифатида кўрсатиб, қўрқитиш мақсадида жабрланувчига пневматик тўппончани кўрсатган. Шериклари билан жабрланувчининг хонадони калитларини олиб, у ерда уни калтаклаб, ўрмонга олиб бориб, бошини елим лента билан ўрашган ва тирклайин кўмиб юборишган.
Бундан ташқари “Новая газета. Европа”маълумотларига кўра маҳбус Юрий Свиридов мазкур колониядан хусусий ҳарбий компания таркибида Украинага кетди. Унинг маълумотлари “Мачете” лақабли Луганск Халқ Республикаси халқ милицияси қўмондонларидан бирига мос келади.
Россия суди уни 2019 йилда Украинанинг Головка қишлоғида ҳомиладор аёлн ўлдириш ва зўрлашда айблаб, 13 йилга жазо ўташга ҳукм қилган. Ростов суди ҳукмида айтилишича, Свиридов 2014 йилдан бери Украина шарқидаги қуролли можароларда қатнашиб, батальонлардан бирида командир ўринбосари бўлиб хизмат қилган. У худди шу бўлимда хизмат қилган бир аёлни бошининг орқа қисмига  ўқ отиб ўлдирган.
“Новая газета. Европа” ҳаммаси бўлиб хусусий ҳарбий компанияга ёлланган қирқдан ортиқ хорижлик фуқароларнинг шахсини аниқлашга муваффақ бўлди.
Шу билан бирга 17-колония воқеалари ҳақида маълумотга эга бўлган икки шахс маълумотларига кўра, маҳбуслар жанговар ҳаракатларда қатнашишга мажбурланмаган, аммо “кўпчилик (хорижиклар) у ерда (Украинада) нима бўлаётганини яхши тушунмайдилар, бу ҳақда етарли маълумотга ҳам эга эмаслар.
2022 йил август ойида Ўзбекистон ҳукумати ўз фуқароларини хорижий давлатлар ҳудудида ҳарбий ҳаракатларда қатнашмаслик ҳақида огоҳлантирган эди. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексида ёлланма ҳаракатлар учун жиноий моддалар назарда тутилган. Тожикистон, Сербия ва Украина Жиноят кодексларида ҳам шундай моддалар мавжуд.

Более 40 иностранцев, отбывающих в мордовской ИК-17 сроки за торговлю наркотиками, убийства и изнасилования, отправили на войну в составе ЧВК «Вагнера».
«Новой газете. Европа» удалось установить личности заключенных из исправительной колонии №17 в Мордовии, отправленных в конце сентября в зону боевых действий в Украине в составе ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина.
Всего из этого учреждения на фронт отправились больше ста человек, половина из них — граждане Узбекистана, Таджикистана, Молдовы, Сербии и Египта, а также гражданин Украины.
Почти все иностранцы, завербованные на войну из ИК-17 в Мордовии, были осуждены за сбыт наркотиков и получили сроки от 7 до 16 лет строгого режима. Например, двое граждан Узбекистана — уроженец Ташкента Бахтиер Кувандиков и Куралбек Кучкаров из Каракалпакстана — делали «закладки» с героином в Москве и Московской области. Кучкаров при этом провел в колонии меньше полугода, приговор ему Люберецкий горсуд огласил только 15 марта. Также в марте получил приговор их соотечественник Исломбек Соборов, тоже завербованный ЧВК.
По наркотической статье получили сроки, а затем были отправлены на войну граждане Узбекистана Азамат Зулунов и Сордор Закиров. Оба были осуждены в начале 2021 года. Зулунова до уголовного дела суды дважды штрафовали и постановляли выдворить за пределы Российской Федерации за нарушение правил пребывания. Также в ЧВК были завербованы узбекистанцы Насимхон Мовлонов, приговоренный к 6 годам колонии за сбыт героина, и Сарваржон Мамазийязод, которого суд подмосковного Егорьевска приговорил к 7 годам колонии в 2021 году.
Имя и личные данные одного из завербованных совпадают с осужденным за убийство гражданином России Юнусом Селимовым. Согласно приговору, он вместе с подельниками, представившись сотрудниками правоохранительных органов и демонстрируя для устрашения пневматический пистолет, получили ключи от квартиры потерпевшего, где избили его, отвезли в лес и, обмотав голову липкой лентой, закопали заживо.
Также, по данным «Новой. Европа», в Украину в составе ЧВК из ИК-17 отправился некий заключенный Юрий Свиридов. Его данные совпадают с одним из командиров «Народной милиции Луганской народной республики» по кличке «Мачете». Его российский суд в 2019 году приговорил к 13 годам за убийство и изнасилование беременной женщины в украинском поселке Головка. В Приговоре ростовского суда говорится, что Свиридов участвовал в вооруженном конфликте на востоке Украины с 2014 года, где служил в должности заместителя командира мотострелкового батальона. В этом же подразделении служила и женщина, которую тот убил выстрелом в затылок.
Всего «Новой газете. Европа» удалось установить личности более сорока иностранных граждан, завербованных в частную военную компанию.
При этом, по словам двух источников, знающих о событиях в ИК-17, заключенных не принуждали к участию в военных действиях, но «большинство [иностранцев] плохо понимает, что там [в Украине] происходит и не владеет информацией».
Так, например, власти Узбекистана в августе 2022 года предостерегали своих граждан от участия в боевых действиях на территориях иностранных государств. В уголовном кодексе этой страны предусмотрена уголовные статье за наёмничество. Аналогичные статьи есть и в уголовных кодексах Таджикистана, Сербии и Украины.