Россиянинг маҳаллий телеканалларидан бирида эфирга узатилган лавҳада шу ҳақда сўз боради. Айтилишича, Россиянинг Орёл вилоятида қонуний равишда меҳнат фаолиятини олиб борётган бир неча ўзбекистонликка мобилизация чақируви юборилган.
Чақирув қоғозини олган Ўзбекистон фуқаролари Ўзбекистон ҳукуматидан ёрдам сўраган.
“ЭкоСити” чиқиндиларни қайта ишлаш заводи директори Юрий Парахиннинг айтишича, корхонанинг 50 нафар ходими чақирув қоғози олган, уларнинг ярми ўзбекистонликлардир.
“Корхонамизнинг аксарият эркаклари чақирув қоғозини олди. Сентябрь ойида бир қатор юқори малакали мутахассисларни бронь қилиш учун ҳужжатлар топширганмиз. Шунга қарамай ҳамдўст мамлакатлар фуқароларига ҳам чақирув қоғозлари юборилди.   Бу фуқароларга бошқа малакатларда ҳарбий ҳаракатларда иштирок этганлари учун жавобгарлик кўзда тутилган”,- деди Парахин. У ҳуқуқ-тартибот идораларини вазиятга аралашишини ва чора кўришини сўради.
Ўзбекистоннинг Россиядаги эчихонаси вазиятга ойдинлик киритиб, қуйидагиларни маълум қилди: “Аниқланишича, 26 нафар Ўзбекистон фуқаросига сафарбарлик чақируви техник хато туфайли юборилган ва ҳарбий комиссарликда ҳужжатлар текширилганидан сўнг чақирув қоғозлари қайтариб олинди…
Қисман сафарбарлик эълон қилингани муносабати билан Ўзбекистон фуқароларига техник хатолар бўйича чақирув қоғозлари келиши ҳолатлари кузатилмоқда. Қоидага кўра, бундай ҳолларда ҳужжатлар текширилганидан сўнг сафарбарлик чақируви қайтиб олинади”,- дейилади хабарда.

На одном из местных телеканалов России распространился видеоматериал, где рассказали, что призыв к мобилизации был направлен нескольким узбекистанцам, легально работающим в Орловской области России.
Получившие повестки граждане Узбекистана записали видеообращение, в котором попросили помощи у президента родной страны Шавката Мирзиёева.
По словам директора мусороперерабатывающего завода АО «ЭкоСити» Юрия Парахина, повестки пришли 50 работникам предприятия, половина из которых – узбекистанцы.
«Большая часть мужчин нашего предприятия вчера получили повестки. Несмотря на то, что на ряд высококвалифицированных специалистов были поданы документы на бронь еще в сентябре. Повестки были направлены и гражданам дружественных государств. Этим людям за участие в СВО грозит лишение свободы в своей стране», — рассказал Парахин. Он призвал правоохранительные органы вмешаться в ситуацию.
Посольство Узбекистана в России выяснило ситуацию с повестками и сообщило следующее: “Установлено, что мобилизационные повестки 26 гражданам Узбекистана были направлены по технической ошибке, а после проверок документов в военном комиссариате повестки были отозваны и вопрос урегулирован…
…В связи с объявлением частичной мобилизации имеют место факты получения гражданами Узбекистана повесток по техническим ошибкам. Как правило, во всех подобных случаях, мобилизационные повестки отзываются после проверки документов”, — говорится в сообщении.