Мудофаа вазирлиги: ҳарбий хизматга чақириш билан боғлиқ қисман сафарбарлик бўйича тадбирлар тўхтатилди.
Захирадаги фуқароларни қисман сафарбарлик доирасида ҳарбий хизматга чақириш билан боғлиқ барча тадбирлар тўхтатилди, деб хабар берди Россия Мудофаа вазирлиги.
“Келгусида ҳарбий комиссариатларнинг Россия Қуролли кучлари сафига чақирув ишлари фақат кўнгиллилар ва шартнома бўйича ҳарбий хизматга номзодларни қабул қилиш йўли билан ташкил этилади”, – дейилади вазирлик хабарида.
Шунингдек, ушбу мақсадларда фойдаланилган ҳарбий хизматга борувчиларни тўплаш пунктлари аввалги режимга ўтишлари таъкидланди. Сафарбарлик ишларига жалб қилинган ҳарбий комиссариатларнинг шахсий таркиби одатдаги хизмат вазифаларига қайтади
Россия президенти Владимир Путин 21 сентябрь куни қисман ҳарбий сафарбарлик эълон қилганди. Мудофаа вазири Сергей Шойгунинг сўзларига кўра бундай сафарбарлик Россия чегарасидаги минг километрлик алоқа чизиғи ва Украинадаги озод қилинган ҳудудларни назорат қилиш учун зарур.
Россия Қуролли кучлари жами 300 минг фуқарони захирадан чақиришни режалаштирган эди, бу мамлакатнинг умумий сафарбарлик ресурсларининг бир фоизидан сал кўпроқ қисмини ташкил этади. Бу ҳақда “РИА Новости” хабар берди.

Минобороны: все мероприятия по частичной мобилизации, связанные с призывом, прекращены. Все мероприятия в рамках частичной мобилизации, связанные с призывом на военную службу граждан, пребывающих в запасе, прекращены, сообщили в Министерстве обороны России.
“В дальнейшем работа военных комиссариатов по комплектованию Вооруженных сил России будет организована только за счет приема добровольцев и кандидатов для прохождения военной службы по контракту”, — заявили в ведомстве.
Там также отметили, что пункты сбора, которые использовались для этих целей, вернутся к работе по прежнему назначению. При этом личному составу военкоматов, который был задействован в призыве граждан, находящихся в запасе, предписали вернуться к выполнению обязанностей в штатном режиме.
Президент России Владимир Путин 21 сентября объявил частичную мобилизацию. По словам министра обороны Сергея Шойгу, она нужна для контроля линии соприкосновения в тысячу километров и освобожденных территорий на Украине.
В российские Вооруженные силы планировали призвать в общей сложности 300 тысяч граждан из запаса, это чуть более одного процента от общего мобилизационного ресурса страны.Об этом пишет “РИА Новости”.