Самарқанд аэропорти тўрт кун — 8−11 ноябрь кунлари ёпилади. Бу кунларда шаҳар Туркий давлатлар ташкилотининг саммитига мезбонлик қилади.
«Самарқанд» аэропорти техник сабабларга кўра 8 ноябрь соат 00:01 дан 12 ноябрь 00:01 га қадар парвозлар учун ёпилади.
Бу ҳақдаги хабар   авиация ходимлари учун NОТАМ халқаро хабарнома тизимида пайдо бўлди, деб хабар бермоқда AviaAlertsUZ Телеграм канали.
11 ноябрь куни Самарқандда Туркий давлатлар ташкилоти саммити бўлиб ўтади. Бу 2021 йил ноябрида Туркий Кенгаш ўрнида тузилган ташкилотнинг биринчи саммити бўлади.
Ташкилотга аъзо мамлакатлар давлат ва ҳукумат раҳбарлари учрашуви арафасида иқтисодиёт ва ташқи ишлар вазирларининг учрашувлари ўтказилади.
Ташкилотга Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон (2019 йилдан) аъзо. Венгрия ва Туркманистон кузатувчи мақомига эга.
Эслатиб ўтамиз, Самарқанд аэропорти Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти саммити шаҳарда ўтказилиши муносабати билан 14−16 сентябрь кунлари ҳам тижорат йўловчи ва юк рейслари учун ёпилган эди. Бу ҳақда “Газета.уз” хабар берди.

Аэропорт Самарканда закроют для приёма рейсов на четыре дня — с 8 по 11 ноября. В эти дни город будет принимать саммит Организации тюркских государств.
Аэропорт Самарканда будет закрыт для приёма авиарейсов по техническим причинам с 00:01 8 ноября по 00:01 12 ноября.
Сообщение об этом появилось   в международной системе оповещений для авиаперсонала NОТАМ, сообщает Telegram-канал AviaAlertsUZ.
11 ноября в Самарканде пройдёт саммит Организации тюркских государств. Это будет первый саммит организации, образованной вместо Тюркского совета в ноябре 2021 года.
В преддверии заседания глав государств и правительств стран-участниц организации состоятся заседания министров экономики и иностранных дел.
Членами организации являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан (с 2019 года). Статус наблюдателей имеют Венгрия и Туркменистан.
Напомним, аэропорт Самарканда закрывался для коммерческих пассажирских и грузовых рейсов с 14 по 16 сентября в связи с проведением в городе саммита Шанхайской организации сотрудничества. Об этом сообщает «Газета.уз».