Россия Федерациясининг Украина билан чегарадош ҳудудларида таҳсил олаётган Ўзбекистон фуқароларининг ўқишини Ўзбекистондаги давлат ОТМларига истисно тариқасида кўчиришга рухсат берилди.
Курск, Брянск, Белгород, Воронеж, Ростов вилоятлари ва Краснодар ўлкасидаги университетлар талабалари ўқишини кўчириш ҳуқуқига эга бўлишди. Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат тест маркази хабар берди.
Талабаларнинг ўқиши уларнинг аризаларига мувофиқ доимий яшаш манзили ҳудудида жойлашган ОТМнинг мос ва турдош таълим йўналишига кўчирилади. Аризалар 1 ноябрдан 20 ноябргача my.dtm.uz сайти орқали қабул қилинади. 2022 йилнинг 25 ноябрдан 15 декабрига қадар абитуриентлар ўзлари кўрсатган олий ўқув юртларида ҳақиқатан ҳам ўқиган-ўқимаганлигини Ташқи ишлар вазирлиги текширади.
Талаба Россия таълим муассасасида ўқиган ёки унга яқин бўлган йўналишга ўтказилади. Ўқишга кўчириш тўғрисидаги қарор олий ўқув юртларининг қайси идорага бўйсунишидан қатъи назар, Ўзбекистон Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан қабул қилинади.
Кўчирилган талабалар ўқишни Россия университетидаги курсидан давом эттиришлари мумкин. Уларга 2022/2023 ўқув йили давомида фанлар бўйича тафовутни бепул ёпишга рухсат берилади.
Октябрь ойи бошида Курск давлат тиббиёт университетининг бир гуруҳ талабалари Шавкат Мирзиёевга Ўзбекистондаги тиббиёт олий ўқув юртларига ўқишга ўтишга рухсат беришини сўраб видеомурожаат қилгандилар. Улар Украинанинг Суми вилояти билан чегарадош Курск вилоятида қолиш хавфсиз эмаслигини тушунтиришган: снарядлар минтақага тушмоқда, «биздан 30 км узоқликда жойлашган Курск атом электр станциясига аллақачон уч марта ҳужум қилинган», — дейилади мурожаатда.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги видеомурожаатга муносабат билдирди.
«Россия Федерациясининг Курск вилоятидаги олий ўқув юртларида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабаларнинг мурожаати муносабати билан Ўзбекистон Элчихонаси дипломатлари вазиятни ўрганиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш мақсадида Курск вилоятига жўнаб кетганини маълум қиламиз. Натижалар тўғрисида қўшимча хабар берамиз», — деб ваъда берганди ТИВ.  Бу ҳақда “Фарғона” ахборот агентлиги хабар берди.

Узбекистанцы, обучающиеся в вузах регионов РФ, которые граничат с Украиной, смогут перевестись в вузы Узбекистана.
Право на перевод получили студенты вузов Курской, Брянской, Белгородской, Воронежской, Ростовской областей и Краснодарского края. Об этом сообщает Государственный центр тестирования (ГЦТ).
Перевод возможен в вузы по месту постоянного проживания узбекистанцев. Заявления принимаются с 1 по 20 ноября на сайте my.dtm.uz. С 25 ноября по 15 декабря 2022 года МИД будет проверять, действительно ли заявители обучались в указанных ими вузах.
Студент переводится на то же направление, по которому он обучался в российском учебном заведении, или близкое к нему. Решение о переводе принимает Министерство высшего и среднего специального образования Узбекистана независимо от ведомственной подчиненности вузов.
Переведенные студенты смогут продолжить обучение с того курса, на который они успели перейти в российском вузе. Разницу в предметах им разрешено закрыть ​​бесплатно в течение 2022/2023 учебного года.
В начале октября группа студентов Курского государственного медицинского университета записала видеообращение к Шавкату Мирзиёеву с просьбой разрешить им перевод в медвузы Узбекистана. Они пояснили, что оставаться в Курской области, которая граничит с Сумской областью Украины, небезопасно: на территорию региона попадают снаряды, «Курская атомная электростанция, которая находится в 30 км от нас, уже трижды подвергалась атаке».
На видеообращение отреагировали в Министерстве иностранных дел Узбекистана. «В связи с обращением узбекских студентов, обучающихся в вузах Курской области Российской Федерации, сообщаем, что дипломаты Посольства Узбекистана выехали в Курскую область для изучения ситуации и решения имеющихся проблем. О результатах сообщим дополнительно», — пообещали в МИДе. Об этом сообщает информационное  агентство “Фергана”.