Марказий Осиёнинг бешта давлати ва Россиянинг ўртача иш ҳақи таққосланганда Ўзбекистонда бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 25  фоизга ошганлигини кўриш мумкин.
Жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонда ўртача ойлик номинал ҳисобланган иш ҳақи 3,72 миллион сўмни (335 доллар) ташкил этди.
Марказий Осиёнинг бешта давлати ва Россияда иш ҳақи ўртача 2021 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 24,9 фоизни ташкил этди, деб хабар бермоқда Давлат статистика қўмитаси матбуот хизмати.
Ўртача ҳисобланган иш ҳақи таркибига нафақалар, иш ҳақи, рағбатлантириш тўловлари, компенсация тўловлари ва ишламаган соатлар учун тўловлар, шунингдек жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ва касаба уюшмаси фондига ажратмалар киради.
Уни ҳисоблаш учун Давлат статистика қўмитаси турли соҳадаги 3 миллиондан ортиқ ишчиларнинг маълумотларидан фойдаланган.
Марказий Осиё мамлакатлари ва Россияда ўртача ойлик иш ҳақи миқдори (реал иш ҳақи инфляцияни ҳисобга олган ҳолда аниқланади) доимий ўзгариб туради. Бу ҳақда Аsia-plust нашр хабар берди.

В Узбекистане она выросла почти на четверть, в Таджикистане она в два раза меньше, чем у соседей.
Поводом сравнить среднемесячную номинальную зарплату пяти стран Центральной Азии + России стала новость о том, что в Узбекистане она выросла почти на четверть.
В январе-сентябре текущего года среднемесячная номинальная начисленная заработная плата по Узбекистану составила 3,72 млн сумов ($335). Рост по сравнению с аналогичным периодом 2021 года составил 24,9%, сообщает пресс-служба Госкомстата республики.
Среднемесячная номинальная начисленная заработная плата (далее – средняя зарплата) включает в себя надбавки, вознаграждения, выплаты стимулирующего характера, компенсационные выплаты и оплату за неотработанное время, а также удерживаемый с физических лиц налог на доходы и отчисления в профсоюзный фонд.
Для ее расчета Госкомстат использовал данные более 3 млн работников из разных сфер.
…Размер среднемесячной номинальной зарплаты в странах Центральной Азии и России (реальная зарплата определяется с учетом инфляции) находится в постоянном изменении, данные по Таджикистану – на конец августа, Узбекистану – на конец сентября, а по остальным странам – на конец первого полугодия. Об этом пишет сайт Аsia-plust.