Россияда қурилиш кадрларини жадал тайёрлаш дастури шакллантирилади ва МДҲ давлатларидан малакали ишчиларни ёллашдаги тўсиқлар камаяди.
2030 йилгача қурилиш индустрияси ва уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш стратегиясидан келиб чиқадиган ушбу ва бошқа чора-тадбирлар қурилиш соҳасида бир миллион нафаргача меҳнат мигрантларини иш билан таъминлаш имконини беради. Бу ҳақдаги ҳужжат ҳукумат сайтида эълон қилинди.
2021 йилда Россия қурилиш саноатида 6,5 миллионга яқин киши иш билан таъминланган. Меҳнат мигрантларининг ўртача улуши 12,3% ёки 800 минг кишини ташкил этганди.
Шу билан бирга, ҳужжатда соҳадаги кадрлар етишмаслигини малакали меҳнат мигрантлари ҳисобидан қоплаш кўзда тутилганлиги тушунтирилди. Хусусан, Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо давлатлар ва МДҲ давлатларидан ишчиларни ёллашда маъмурий тўсиқларни қисқартириш кўзда тутилган.
Шунингдек, стратегия чора-тадбирларини амалга ошириш натижасида қурилиш индкстрияси учун йилига камида 40 минг малакали мутахассисларни касбий тайёрлаш (қайта тайёрлаш) таъминланиши кераклиги маълум қилинди, деб ёзади “Российская газета”.

В России будет сформирована программа ускоренного обучения строительных кадров и снизятся барьеры для найма квалифицированных работников из СНГ.
Эти и другие меры позволят трудоустроить в стройотрасли до 1 млн трудовых мигрантов, следует из стратегии развития строительной отрасли и ЖКХ до 2030 года. Документ в среду опубликован на сайте правительства.
В 2021 году в строительной отрасли России было занято около 6,5 млн человек. Средняя доля трудовых мигрантов составляла 12,3% или 800 тыс. человек.
При этом в документе поясняется, что за счет компетентных трудовых мигрантов предполагается компенсировать дефицит кадров в отрасли. В частности, планируется снизить административные барьеры для найма работников из государств – членов Евразийского экономического союза и стран СНГ.
Также сообщается, что в результате осуществления мероприятий стратегии должна быть обеспечена профессиональная подготовка (переподготовка) не менее 40 тыс. квалифицированных специалистов для стройотрасли в год, пишет “Российская газета”.